2022 - Rok Romantyzmu Polskiego, Marii Konopnickiej i Józefa Mackiewicza

Data publikacji: 10.01.2022 11:29
Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 11:38
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W 2022 roku m.in.
W 2022 roku m.in., Autor - Shutterstock/Yulai Studio
200 lat temu opublikowano w Wilnie pierwszy tom poezji Adama Mickiewicza, zawierający m.in. cykl "Ballady i romanse", który uważa się za początek polskiego romantyzmu. 

"Wtedy po raz pierwszy ujrzały światło dzienne "Romantyczność", "Powrót taty", "Świtezianka", "Pani Twardowska", bez których trudno wyobrazić sobie ostatnich 200 lat polskiej kultury. (...) Zrodziła się epoka, w której tworzyli genialni artyści, myśliciele i działacze polityczni, którzy w sytuacji narodowej niewoli stworzyli kraj duchowej wolności, rozwinęli programy niepodległościowe, a zarazem wynieśli polską literaturę, muzykę i malarstwo do rangi czołowych osiągnięć kultury europejskiej" - podkreślono w sejmowej uchwale ustanawiającej Rok Romantyzmu Polskiego.

Romantyzm - jak podkreślono w uchwale - "przyniósł genialne dokonania w literaturze Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Zygmunta Krasińskiego i Cypriana Norwida, w muzyce Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki, w malarstwie Piotra Michałowskiego i Jana Matejki". "Twórcy ci byli artystami polskimi, a jednocześnie światowymi, ukazującymi polskie wartości w ich uniwersalnym kontekście. Bez ich twórczości (...) nie bylibyśmy dziś tym, kim jesteśmy" - oceniono.

Czytana była przez wszystkich

Maria Konopnicka - jedna z najwybitniejszych pisarek w dziejach polskiej literatury, autorka pieśni patriotycznej "Rota" - urodziła się jeszcze za życia Adama Mickiewicza (1842 rok). Stefan Żeromski widział w niej wieszcza swojej epoki. Czytana była przez wszystkich. Naród ufundował jej - z okazji jubileuszu 25-lecia pracy pisarskiej - dworek w Żarnowcu.

W uchwale Sejmu RP ustanawiającej 2022 Rokiem Marii Konopnickiej napisano, że "za pomocą utworów literackich protestowała przeciwko antypolskiej polityce zaborców i niesprawiedliwości społecznej". "Współorganizowała protest światowej opinii publicznej przeciwko niemieckim represjom wobec dzieci polskich we Wrześni w latach 1901-1902 i ustawom wywłaszczeniowym. Walczyła o prawa kobiet oraz pomagała uwięzionym z przyczyn politycznych przez rosyjskie władze" - zaznaczono w uchwale.

Tylko prawda jest ciekawa

120 lat temu, 1 kwietnia 1902 roku, w Petersburgu urodził się wybitny polski pisarz, publicysta, działacz emigracyjny Józef Mackiewicz"Był nieprzejednanym wrogiem totalitaryzmów, szczególnie komunizmu, poszukiwał wszystkiego, co mogłoby łączyć mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej, w tym antybolszewicką opozycję w Rosji, na drodze ku wolności narodów" - napisano w uchwale sejmowej ustanawiającej 2022 Rokiem Józefa Mackiewicza.

"Jego teksty łączyły fakty z fikcją literacką, zawierały znakomite opisy przyrody i mistrzowskie przedstawienie psychologicznych motywów działania bohaterów powieści. Stworzył oryginalny model powieści fabularno-dokumentarnej epicko przedstawiający obraz rzeczywistości. W wielu reportażach pisarz ukazywał bezpowrotnie utracone Kresy Wschodnie wielkiej Rzeczypospolitej. Jego życiowe motto stanowiły słowa: Tylko prawda jest ciekawa" - dodano. 


POSŁUCHAJ

23:56

2022 - Rok Romantyzmu Polskiego, Marii Konopnickiej i Józefa Mackiewicza (Kulturalna Jedynka)

 

Poza tym w audycji:

- podsumowanie roku Tadeusza Różewicza:

  • wystawa "Pan Tadeusz Różewicz" w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu

Na wystawie zobaczyć można wybór materiałów pochodzących z obszernego archiwum przekazanego Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich, obejmującego nie tylko bezcenne rękopisy Tadeusza Różewicza, ale także dokumenty i przedmioty codziennego użytku oraz imponujący księgozbiór. W gablotach znalazły się także scenariusze filmowe, które współtworzył Różewicz, jego zeszyty szkolne, debiut z gazetki szkolnej, listy od fanów, odmowy druku z lat 50., kolaże od Wisławy Szymborskiej, polemiczne wiersze Czesława Miłosza, słowa zachęty dla młodego poety od Juliana Przybosia, pasterskie napomnienie od prymasa Stefana Wyszyńskiego i podziękowanie za zorganizowanie okularów od Leopolda Staffa. 


  • spektakl "Wyszedł z domu. Tak zwana komedia" w reżyserii Marka Fiedora w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu

Sztuka przedstawia historię Henryka, męża i ojca, głowy rodziny, który pewnego dnia "wychodzi z domu" i traci pamięć. Kiedy dotknięty amnezją, znowu znajduje się w domu, jest całkowicie nieświadomy swej dotychczasowej egzystencji. Wszystko, co definiowało jego życie - pozycja społeczna czy relacje rodzinne - zostaje wymazane i unieważnione.

- nowości na kanale Polskiego Radia "Radiobook", w ramach którego prezentowane są najwybitniejsze i najciekawsze utwory literackie, 

Rok 2022 rozpoczęliśmy światowym bestsellerem okresu międzywojennego (19 wersji językowych), powieścią "Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów" autorstwa Ferdynanda Ossendowskiego. Czyta Grzegorz Małecki (nagranie z 2017 roku). Luźno oparta na faktach książka jest opowieścią o brawurowej ucieczce autora przez Syberię, Mongolię, Tybet i Chiny. Pełno tu obserwacji etnograficznych, a buddyjskie legendy przedstawiane są jako co najmniej prawdopodobne.

Ferdynand Ossendowski – "Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów" | Audiobook po polsku Profil: Radiobook

Audiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 


- recenzja Ewy Heine -  "Wieczór Trzech Króli" w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka 

Prowadzi: Anna Stempniak

Data emisji: 9.01.2022 r. 

Godzina emisji: 23.10

kk

Transmisja Mszy Św. z Bazyliki Św. Krzyża w Warszawie
Transmisja Mszy Św. z Bazyliki Św. Krzyża w Warszawie
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.