Smog jest zjawiskiem atmosferycznym, które powstaje w wyniku wymieszania się mgły z dymem i spalinami. Powstaje w momencie, w którym do atmosfery przedostają się szkodliwe związki chemiczne. Jakość powietrza ulega radykalnemu pogorszeniu na jesieni i zimą, gdy rozpoczyna się sezon grzewczy. Są w Polsce regiony, dla których problem ten staje się coraz poważniejszy. - Problem smogu w Krakowie powraca do nas każdej zimy. Mamy do czynienia z bardzo wysokimi zanieczyszczeniami - mówi Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego.
Jakość powietrza - w oczekiwaniu na wiatr
Zimą mieszkańcy miast są zależni od meteorologii. Jeżeli pojawia się wiatr, który rozwiewa unoszące się pyły, wówczas jakość powietrza jest dobra i możemy zdrowo oddychać. - Natomiast kiedy mamy ciszę wiatrową, zanieczyszczenia pyłowe kumulują się niejednokrotnie przez bardzo długi czas - zwraca uwagę gość "Czterech pór roku" i dodaje, że problem ten w Krakowie występuje bardzo często. W odniesieniu do pyłów zawieszonych najczęściej stosowane są pojęcia "PM 2,5" oraz "PM 10".
- Pył zawieszony mierzony jest w dwóch frakcjach. PM 10 to pył o średnicy dziesięciu mikrometrów, PM 2,5 o średnicy dwa i pół mikrometra - tłumaczy Andrzej Guła. Pył drobniejszy stanowi większe zagrożenie dla zdrowia człowieka. Pył PM 2,5 jest składową pyłu PM 10, warto dodać również, że Państwowy Monitoring Środowiska na większości stacji monitoruje frakcję grubszą. Z punktu widzenia mieszkańca najważniejsze jest to, czy obecne stężenie mieści się w normach krajowych i światowych.
Jakość powietrza: jak sprawdzić?
A w jaki sposób sprawdzić, czy jakość powietrza jest odpowiednia np. na spacer z dzieckiem? Państwowy Monitoring Środowiska nie dociera do wszystkich miejsc na mapie Polski. Stacji monitorujących pył zawieszony w trybie ciągłym jest około dwustu. To wciąż zbyt mało. - Od kilku lat coraz większą popularnością cieszą się niskokosztowe czujniki, powstające z inicjatywy indywidualnej albo samorządowej - mówi gość audycji.
Choć nie są one tak precyzyjne jak urządzenia pomiarowe Państwowego Monitoringu Środowiska, to faktem jest, że są na tyle wystarczające, by dać pewną informację na temat tego, jak bardzo zła jest jakość powietrza danego dnia. Warto pamiętać, że lokalne różnice w zanieczyszczeniu powietrza są bardzo duże. - Nieraz wystarczy wyjechać kilka kilometrów poza miejscowość i jakość powietrza będzie znacząco odbiegać od tego, co jest np. w miastach o gęstej zabudowie - zaznacza.
YouTube/Polski Alarm Smogowy
---
Polski Alarm Smogowy jest ruchem zrzeszającym lokalne obywatelskie inicjatywy działające na rzecz poprawy jakości powietrza na poziomie lokalnym i ogólnopolskim. Powstał 10 lutego 2015 roku poprzez połączenie Krakowskiego, Dolnośląskiego oraz Podhalańskiego Alarmu Smogowego. Jednym z pierwszych działań organizacji było doprowadzenie do zmian w ustawie o ochronie środowiska. Samorządom ułatwiono zmianę przepisów dotyczących poprawy jakości powietrza: do roku 2015 sejmiki wojewódzkie nie miały możliwości przyjmowania uchwał antysmogowych, zakazujących np. stosowania paliw stałych najgorszej jakości.
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadzi: Sława Bieńczycka
Gość: Andrzej Guła (Polski Alarm Smogowy)
Data emisji: 13.01.2022
Godzina emisji: 9.37
mg
Jakość powietrza w naszym kraju. Jak walczyć ze smogiem - Jedynka - polskieradio.pl