Gdzie są granice miłości ludzi do zwierząt? Negatywną bohaterką internetu w ostatnim czasie została pewna mieszkanka chińskiej prowincji Hunan, która z okazji 10. urodzin swojego psa zorganizowała pokaz iluminacji z użyciem dronów. Za wyświetlany za pomocą 520 dronów napis "Wszystkiego najlepszego Doudou" kobieta zapłaciła 100 tys. juanów (prawie 16 tys. dolarów).
Zwierzę nie powinno być prezentem
Behawioryści zwierząt przestrzegają, że biorąc do domu zwierzę, decydujemy się na kolejnego członka rodziny, takie mniejsze dziecko, które będzie wymagało dozoru i opieki. Jeżeli jest to prezent dla dzieci, to za opiekę odpowiadają rodzice. Katarzyna Gonera radzi, żeby przygotować dzieci do opieki nad psem. - Przez pewien czas dziecko, po wstaniu z łóżka, ale przed wyjściem do szkoły, powinno pójść na spacer - mówi. Bo oprócz tego, że dzieci nawdychają się świeżego powietrza, to przekonają się, czy taka forma aktywności im odpowiada. Dość często okazuje się, że jednak nie.
Nie unieszczęśliwiaj psa
Gość Programu 1 Polskiego Radia przestrzega przed uczłowieczaniem psów, czyli przypisywaniem im ludzkich cech. - Psy nie są ludźmi - podkreśla. Zauważa, że często uczłowieczając psy, sprawiamy, że są nieszczęśliwe. Więc nie pochwala pomysłów, takich jak organizowanie psom urodzin, ubieranie w ubranka, kiedy to nie jest konieczne, czy wożenie zdrowych piesków w wózkach.
Przygotowanie człowieka i domu
Do przyjęcia psa w domu powinniśmy się przygotować. Przede wszystkim pupil będzie wymagał poświęcenia mu czasu. Jeśli jest to szczeniak, to warto też zabezpieczyć gniazdka elektryczne i pochować buty. I być świadomym, że posiadanie psa wiąże się z dodatkowymi wydatkami, bo oprócz karmy potrzebne są szczepienia, a czasem podopieczny może też chorować i konieczna będzie wizyta u weterynarza. Poza tym należy się wcześniej zastanowić, co z wakacyjnymi wyjazdami i czy psa można ze sobą zabrać, czy raczej konieczny będzie dla niego psi hotel. A to też kosztuje.
Katarzyna Gonera zapewnia, że są sposoby na opanowanie psów, które lubią demolować mieszkanie, gryźć buty, meble lub kable, ale każdy osobnik jest inny i dlatego wcześniej warto skonsultować się z behawiorystą.
Czytaj także:
Na jakie poświęcenia dla swoich czworonogów są gotowi mieszkańcy Gniezna?
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadziła: Joanna Racewicz
Gość: Katarzyna Gonera (psia behawiorystka)
Data emisji: 28.01.2021
Godzina emisji: 9.00-10.00
ag
Pies w domu: przyjaciel czy kłopot? - Jedynka - polskieradio.pl