W tym roku mija 30 lat od śmierci Andrzeja Waligórskiego. Na antenie przypomnieliśmy postać i dorobek jednego z filarów wrocławskiej "Elity". Gośćmi audycji byli syn, Marek Waligórski, oraz Jerzy Skoczylas z kabaretu "Elita". Przez dwie godziny emitowaliśmy również wybrane fragmenty wierszy i skeczy Andrzeja Waligórskiego.
Artysta prywatnie
Andrzej Waligórski urodził się 20 października 1926 roku w Nowym Targu, działał w młodzieżowych oddziałach Armii Krajowej, był też ścigany przez Niemców. Szerokiej publiczności znany jako aktor, poeta, satyryk i dziennikarz, kierownik wrocławskiego radiowego magazynu rozrywkowego "Studia 202". A czy jego humor, to czym zajmował się na co dzień, rzutowało na życie prywatne jego i rodziny? - Był bardzo rodzinny, w domu nie rozmawiało się o jego twórczości. Nigdy nam nie przedstawiał swoich wierszy, nie pytał, czy nam się podobają - wspomina w Polskim Radiu syn Andrzeja, Marek Waligórski.
Dużą część wolnego czasu Andrzej Waligórski spędzał w swoim ogrodzie, opiekując się zwierzętami. Ważnym miejscem był również jego pokój, w którym pracował, czytał lub drzemał. - Później bardzo lubił też chodzić z wnukami do parku, na spacer. Natomiast bardzo nie lubił wyjeżdżać w trasy czy na spotkania. Oczywiście przynosiło to jakieś dochody, ale zawsze wolał być w domu - mówi gość "Czasu pogody". Jednocześnie przyznaje, że charakter twórczości ojca uświadomił sobie szybko. Pierwsze sygnały zaczęły docierać do niego już w szkole podstawowej, gdy słyszał emitowane w radiu satyryczne audycje.
Marek Waligórski podkreślił także, że Andrzej Waligórski w życiu prywatnym nie był nadmiernie wesoły, z drugiej zaś strony, wbrew obiegowej opinii na temat satyryków, nie był również ponury. Był po prostu normalnym człowiekiem.
Andrzej Waligórski zawodowo
Andrzej Waligórski tworzył teksty piosenek, które wykonywali m.in. Tadeusz Chyła, Olek Grotowski i Małgorzata Zwierzchowska. Podczas kierowania "Studiem 202" w Radiu Wrocław, wypromował kabaret "Elita". Wkrótce rozpoczął współpracę z tą grupą. Jednym z liderów "Elity" był Jerzy Skoczylas. - Andrzej miał ogromną łatwość pisania, czym budził zazdrość moją i moich kolegów chyba również - mówi w rozmowie z Małgorzatą Raduchą. Waligórski dzielił uwagę między pracę, rozmowy, a także odbieranie dzwoniącego telefonu. - A później myśmy obserwowali, jak wyjmował z maszyny kartkę i tam był wiersz dowcipny, z pointą, z rytmem, wszystko zgodnie z warsztatem - podkreśla Skoczylas.
Andrzej Waligórski zachwycał również nieprawdopodobną erudycją, bardzo dużą wiedzą w każdej praktycznie dziedzinie. W czasach bez komputerów można było zwrócić się do niego z każdym pytaniem. W swojej twórczości podejmował także tematy ostateczne, zawsze jednak czynił to z nieprawdopodobną lekkością i wyczuciem. Przykładem może być śpiewana przez Ryszarda Rynkowskiego "Wyspa". - Andrzej odżegnywał się od tego, ale był liryczny. Jego romantyczna dusza wychodziła z niego, czy tego chciał, czy nie chciał. Andrzej potrafił wszystko tak wyważyć, by nie popaść w patos czy groteskę - podsumowuje Jerzy Skoczylas.
---
Kabaret "Elita" powstał w roku 1969 we Wrocławiu, a założyli go studenci Wydziałów Elektrycznego i Elektroniki Politechniki Wrocławskiej: Jan Kaczmarek, Tadeusz Drozda i Jerzy Skoczylas. Towarzyszył im również Roman Gerczak. W miejsce Gerczaka i Drozdy wkrótce pojawili się Leszek Niedzielski i Stanisław Szelc. Za swojego mistrza członkowie "Elity" uważają Andrzeja Waligórskiego właśnie. Grupa występowała na festiwalu studenckim FAMA, na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, współpracował też z Programem 3 Polskiego Radia. Obecnie występuje w kraju i za granicą.
Zobacz też:
Tytuł audycji: Czas pogody
Prowadził: Zbigniew Krajewski
Goście: Marek Waligórski, Jerzy Skoczylas
Data emisji: 30.01.2022
Godzina emisji: 10.25
mg
Mija 30 lat od śmierci Andrzeja Waligórskiego - Jedynka - polskieradio.pl