Mija 30 lat od śmierci Andrzeja Waligórskiego

Data publikacji: 30.01.2022 16:36
Ostatnia aktualizacja: 30.01.2022 16:36
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Członkowie kabaretu "Elita" zgodnie podkreślają, że Andrzeja Waligórskiego uważają za swojego mistrza
Członkowie kabaretu "Elita" zgodnie podkreślają, że Andrzeja Waligórskiego uważają za swojego mistrza, Autor - Lukasz Gagulski / Forum
Pisał o rycerzu Ćwoku, ojcu Chudzielaku, Trypućce i krnąbrnym Dyziu; jego teksty biorą na warsztat aktorzy młodego pokolenia, a na antenie Radia Wrocław co tydzień nadawane jest legendarne Studio 202, w którym stacja przypomina dorobek Andrzeja Waligórskiego.

W tym roku mija 30 lat od śmierci Andrzeja Waligórskiego. Na antenie przypomnieliśmy postać i dorobek jednego z filarów wrocławskiej "Elity". Gośćmi audycji byli syn, Marek Waligórski, oraz Jerzy Skoczylas z kabaretu "Elita". Przez dwie godziny emitowaliśmy również wybrane fragmenty wierszy i skeczy Andrzeja Waligórskiego.

Artysta prywatnie

Andrzej Waligórski urodził się 20 października 1926 roku w Nowym Targu, działał w młodzieżowych oddziałach Armii Krajowej, był też ścigany przez Niemców. Szerokiej publiczności znany jako aktor, poeta, satyryk i dziennikarz, kierownik wrocławskiego radiowego magazynu rozrywkowego "Studia 202". A czy jego humor, to czym zajmował się na co dzień, rzutowało na życie prywatne jego i rodziny? - Był bardzo rodzinny, w domu nie rozmawiało się o jego twórczości. Nigdy nam nie przedstawiał swoich wierszy, nie pytał, czy nam się podobają - wspomina w Polskim Radiu syn Andrzeja, Marek Waligórski.

Dużą część wolnego czasu Andrzej Waligórski spędzał w swoim ogrodzie, opiekując się zwierzętami. Ważnym miejscem był również jego pokój, w którym pracował, czytał lub drzemał. - Później bardzo lubił też chodzić z wnukami do parku, na spacer. Natomiast bardzo nie lubił wyjeżdżać w trasy czy na spotkania. Oczywiście przynosiło to jakieś dochody, ale zawsze wolał być w domu - mówi gość "Czasu pogody". Jednocześnie przyznaje, że charakter twórczości ojca uświadomił sobie szybko. Pierwsze sygnały zaczęły docierać do niego już w szkole podstawowej, gdy słyszał emitowane w radiu satyryczne audycje.

Marek Waligórski podkreślił także, że Andrzej Waligórski w życiu prywatnym nie był nadmiernie wesoły, z drugiej zaś strony, wbrew obiegowej opinii na temat satyryków, nie był również ponury. Był po prostu normalnym człowiekiem.


POSŁUCHAJ

15:05

Trzydzieści lat temu zmarł Andrzej Waligórski (Czas pogody/Jedynka)

 

Andrzej Waligórski zawodowo

Andrzej Waligórski tworzył teksty piosenek, które wykonywali m.in. Tadeusz Chyła, Olek Grotowski i Małgorzata Zwierzchowska. Podczas kierowania "Studiem 202" w Radiu Wrocław, wypromował kabaret "Elita". Wkrótce rozpoczął współpracę z tą grupą. Jednym z liderów "Elity" był Jerzy Skoczylas. - Andrzej miał ogromną łatwość pisania, czym budził zazdrość moją i moich kolegów chyba również - mówi w rozmowie z Małgorzatą Raduchą. Waligórski dzielił uwagę między pracę, rozmowy, a także odbieranie dzwoniącego telefonu. - A później myśmy obserwowali, jak wyjmował z maszyny kartkę i tam był wiersz dowcipny, z pointą, z rytmem, wszystko zgodnie z warsztatem - podkreśla Skoczylas.

Andrzej Waligórski zachwycał również nieprawdopodobną erudycją, bardzo dużą wiedzą w każdej praktycznie dziedzinie. W czasach bez komputerów można było zwrócić się do niego z każdym pytaniem. W swojej twórczości podejmował także tematy ostateczne, zawsze jednak czynił to z nieprawdopodobną lekkością i wyczuciem. Przykładem może być śpiewana przez Ryszarda Rynkowskiego "Wyspa". - Andrzej odżegnywał się od tego, ale był liryczny. Jego romantyczna dusza wychodziła z niego, czy tego chciał, czy nie chciał. Andrzej potrafił wszystko tak wyważyć, by nie popaść w patos czy groteskę - podsumowuje Jerzy Skoczylas.

---

Kabaret "Elita" powstał w roku 1969 we Wrocławiu, a założyli go studenci Wydziałów Elektrycznego i Elektroniki Politechniki Wrocławskiej: Jan Kaczmarek, Tadeusz Drozda i Jerzy Skoczylas. Towarzyszył im również Roman Gerczak. W miejsce Gerczaka i Drozdy wkrótce pojawili się Leszek Niedzielski i Stanisław Szelc. Za swojego mistrza członkowie "Elity" uważają Andrzeja Waligórskiego właśnie. Grupa występowała na festiwalu studenckim FAMA, na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, współpracował też z Programem 3 Polskiego Radia. Obecnie występuje w kraju i za granicą.

Zobacz też:

Tytuł audycji: Czas pogody 

Goście: Marek Waligórski, Jerzy Skoczylas

Data emisji: 30.01.2022

Godzina emisji: 10.25

mg

Sygnały dnia
Sygnały dnia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.