Niepokój nasz codzienny. Jak można oswoić lęk?

Data publikacji: 01.02.2022 13:50
Ostatnia aktualizacja: 01.02.2022 20:38
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Pandemia COVID-19 sprawia, że coraz więcej osób cierpi na zaburzenia lękowe
Pandemia COVID-19 sprawia, że coraz więcej osób cierpi na zaburzenia lękowe, Autor - Shutterstock.com/Thomas Andre Fure
Stan epidemii, rosnące ceny, akty przemocy na świecie… To wszystko napawa nas lękiem, nie jesteśmy pewni jutra, nachodzą nas czarne myśli. Czy można oswoić lęk? Czego się boimy? Czy strach jest racjonalny, czy to tylko nasz umysł ma skłonność do pisania dramatycznych scenariuszy?
  • Strach i lęk to są dwa odmienne stany. Lęk pojawia się wtedy, kiedy nie kontrolujemy strachu. 
  • Lęk jest związany z naszą wyobraźnią, nie powoduje go realne zagrożenie, lecz nastawienie spowodowanym przeżyciami i doświadczeniami.
  • Pandemia koronawirusa przyczyniła się do wzrostu liczby osób szukających pomocy u psychologów i psychiatrów.

Gdy strach przechodzi w lęk

W psychologii strach i lęk to odmienne stany. Strach uznawany jest za normalny stan emocjonalny, pojawia się np. w stanach zagrożenia życia. Nasi przodkowie właśnie dzięki odczuwaniu strachu mieli szansę szybko zareagować i np. schronić się przed dzikim zwierzęciem. Strach sprawia, że w naszym organizmie wydzielają się substancje wprawiające nas w stan gotowości do walki lub ucieczki. Więc jest on naturalnym i bezpiecznym doznaniem, ale niekiedy może przerodzić się w lęk, który działa na nas destrukcyjnie. 

POSŁUCHAJ

06:40

Niepokój nasz codzienny. Jak można oswoić lęk? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

- Strach często jest oparty na naszym osobistym i dziedziczonym doświadczeniu i na tym, co mówią nam rodzice, przyjaciele - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Dorota Minta, psycholog. - Strach powoduje, że jesteśmy bardziej skoncentrowani i skuteczni w działaniu. Często jest tak, że wymyka się on spod kontroli. W sytuacji, kiedy nie wystarcza nam wiedzy i doświadczenia, strach zmienia się w lęk - wyjaśnia ekspert. 

Lęk powoduje realne zagrożenie 

Lęk jest związany z naszą wyobraźnią, nie powoduje go realne zagrożenie, ale nastawienie spowodowanym przeżyciami i doświadczeniami. Często objawia się jako oczekiwanie na nieprzyjemne choć niedookreślone zdarzenie. Niebezpieczeństwo może się rzecz jasna pojawić, ale lęk ma charakter subiektywny.

Epidemia COVID-19, przyczyniła się do wzrostu liczby osób szukających pomocy u psychologów i psychiatrów. Eksperci alarmują, że systematycznie zwiększa się w Polsce liczba cierpiących na zaburzenia lękowe i depresyjne. 

- Jeżeli dzisiaj mamy znowu więcej zachorowań na COVID-19, wirus jest bardziej infekcyjny, to jest zrozumiałe, że nasze zachowanie jest ostrożne, ale nie należy przesadzić - mówi gość Jedynki. - Spotkałam takich pacjentów, którzy przez cały rok nie wychodzili z domu z powodu koronawirusa, tylko na spacer wieczorem w maseczce i rękawiczkach. Taka osoba wymaga interwencji psychoterapeutycznej i pewnie psychiatrycznej - dodaje. 


. 

Źródła informacji 

Od blisko dwóch lat na bieżąco napływa do nas mnóstwo informacji z mediów na temat sytuacji epidemiologicznej w kraju i na świecie. Jak radzi rozmówczyni Joanny Racewicz, należy ograniczać liczbę źródeł informacji. - W sytuacjach kryzysowych powinno się wybierać maksymalnie 4 źródła informacji. Przykładowo sprawdzonych informacji na temat COVID-19 szukamy na stronach WHO, Ministerstwa Zdrowia - radzi. - Jeżeli chcemy faktycznie wiedzieć, co się dzieje, to szukamy informacji w sprawdzonych serwisach - dodaje. 

Zobacz też:

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Joanna Racewicz 

Gość: Dorota Minta (psycholog) 

Data emisji: 1.02.2022 r. 

Godzina emisji: 9.43

ans 

Tak to bywało
Tak to bywało
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.