Osiemdziesiąta rocznica utworzenia Armii Krajowej

Data publikacji: 01.03.2022 08:11
Ostatnia aktualizacja: 01.03.2022 10:21
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Mariusz Maszkiewicz przypomniał, że żołnierze Armii Krajowej byli przetrzymywani przez stalinowski reżim na terenie Gruzji
Mariusz Maszkiewicz przypomniał, że żołnierze Armii Krajowej byli przetrzymywani przez stalinowski reżim na terenie Gruzji , Autor - Wacław Żdżarski / NAC
Osiemdziesiąta rocznica utworzenia Armii Krajowej zobowiązuje do pewnych refleksji i podsumowań. I właśnie o tych trudnych czasach, które wyzwoliły w nas, Polakach, ogromne pokłady heroizmu, opowiedzieli w swoich utworach pieśniarze: Andrzej Kołakowski, Jacek Kowalski, Paweł Orkisz, Norbert "Smoła" Smoliński, Maciej Wróblewski i wielu, wielu innych.    

POSŁUCHAJ

46:59

Osiemdziesiąta rocznica utworzenia Armii Krajowej (Wieczór z historią/Jedynka)

 

"Znoszę dla użytku zewnętrznego nazwę »ZWZ«. Wszyscy żołnierze w czynnej służbie wojskowej w Kraju stanowią "Armię Krajową", podległą Panu Generałowi jako jej dowódcy" - brzmiał rozkaz podpisany przez generała Władysława Sikorskiego.

14 lutego minęło 80 lat od przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, która stała się zbrojnym ramieniem Polskiego Państwa Podziemnego. Latem 1944 roku, w okresie maksymalnej zdolności bojowej, siły AK liczyły ok. 380 tys. żołnierzy.

źródło: Polski Patriota ND/Youtube 

---

Andrzej Kołakowski urodził się 12 sierpnia 1964 roku. Pieśniarz, poeta, pedagog, publicysta, nauczyciel akademicki, działacz opozycyjny w PRL. Od wielu lat koncertuje, wykonując swoje piosenki o tematyce historyczno-religijno-społeczno-politycznej, przy akompaniamencie gitary. Pierwszy sukces to II nagroda na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Autorskiej w Hybrydach w roku 1984. Obecnie daje koncerty w Polsce i za granicą.

Jacek Kowalski urodził się w Poznaniu w roku 1964. Historyk sztuki, poeta, pieśniarz, tłumacz literatury starofrancuskiej. Tworzy scenariusze i teksty teatralne, programy telewizyjne oraz sztuki sceniczne o tematyce historycznej (np. "Historia o Gogolewskim", 2001, "Cesarski ciach", 2006). Na zamówienie władz Poznania napisał i wyreżyserował plenerowe przedstawienia o Ludgardzie oraz o historii poznańskiego ratusza.

Norbert Smoliński urodził się 6 czerwca 1968 roku. Muzyk, kompozytor, wokalista, autor tekstów. Założyciel zespołu Contra Mundum. Zaczynał w roku 1985, w zespole Astat. Było to połączenie klasycznego heavy metalu z thrash metalem.

Czytaj również: 

Tytuł audycji: Wieczór z historią 

Prowadził: Lech Makowiecki 

Data emisji: 1.03.2022 r. 

Godzina emisji: 0.10

mg/ans

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.