Od jego nazwiska powstało pojęcie makiawelizmu. Oznacza ono działania przewrotne, obłudne i złowieszcze, chociaż nie pozbawione przenikliwego geniuszu. Polsko-francuski słownik Larousse tłumaczy makiawelizm jako postępowanie nielojalne i perfidne. Najbardziej znane są jego prace historyczno-polityczne: "Dialogi o sztuce wojennej" i "Książę". W tej ostatniej zamieścił wskazówki umożliwiające zdobycie i utrzymanie władzy, gdzie polecał zasadę "cel uświęca środki”.
Myślenie o ułomnościach człowieka
Każdy rozumie, że byłoby rzeczą chwalebną dotrzymywać wiary i postępować w życiu szczerze, a nie podstępnie. Jednak doświadczenie naszych czasów uczy, że tacy dokonali wielkich rzeczy, którzy mało przywiązywali wagi do dotrzymywania wiary, i którzy chytrze potrafili usidlać mózgi ludzkie, a w końcu wzięli przewagę nad tymi, którzy zaufali ich lojalności" - nieprzypadkowo właśnie od tego cytatu z traktatu "Książę" rozpoczęła się audycja o Niccolo Machiavellim, włoskim filozofie, prawniku, pisarzu i dyplomacie.
- To dobrze oddaje całą literaturę Machiavelliego. Zwraca przede wszystkim uwagę na pewną nowość, która pojawiła się w dobie Renesansu, czyli myślenie o ułomnościach człowieka, które są nie do przezwyciężenia, o naszych atawizmach, o egoizmie, o tym, że nasza natura nie jest tylko czysto rozumowa. Ludźmi rządzą popędy, emocje i interesy. To do nich powinnien być dostosowany przekaz polityczny, a instytucje polityczne budowane ze względu na nie - tłumaczy dr Rafał Wonicki.
W audycji także:
Utrzymuje się, że filozofia miała swój początek w Azji Mniejszej w koloniach greckich. - Początek trzeba byłoby wiązać z postacią Sokratesa, który twierdził, że drzewa i ptaki niczego go nie nauczyły, tylko ludzie w mieście. Podejmował refleksje na temat dobra, zła, tego czym powinniśmy kierować się w życiu, jaki jest cel naszego życia, do czego powinniśmy dążyć i jak oceniać ludzkie życie - mówi Stanisław Gromadzki, filozof.
Sokrates miał powiedzieć: "Wiem, że nic nie wiem". Czy w dobie społeczeństwa informacyjnego może to być ciągle aktualna dewiza? Jak wielką rolę odgrywa myślenie racjonalne w relacjach międzyludzkich? O tym opowiedział nam dr Tomasz Mazur, filozof.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Eureka
Prowadzi: Katarzyna Jankowska
Goście: dr Rafał Wonicki (filozof), dr Tomasz Mazur (filozof)
Data emisji: 2.03.2022 r.
Godzina emisji: 19.32
DS/ans
Niccolo Machiavelli. Dlaczego ludźmi rządzą emocje i interesy? - Jedynka - polskieradio.pl