Zakaz eksmisji zostanie zlikwidowany? Nalegają na to właściciele mieszkań

Data publikacji: 14.04.2022 11:58
Ostatnia aktualizacja: 14.04.2022 12:24
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Właściciele mieszkań nalegają na zmianę przepisów dot. eksmisji
Właściciele mieszkań nalegają na zmianę przepisów dot. eksmisji, Autor - Stefan Balaz/shutterstock
Od dwóch lat w Polsce obowiązuje zakaz eksmisji. Obecnie w parlamencie trwają jednak prace nad zmianą przepisów. Powód? Zdarza się, że nieuczciwi lokatorzy nie płacą czynszu i nie muszą obawiać się wyrzucenia z mieszkania. Właściciele mają wtedy związane ręce.
  • Dwa lata temu, na początku pandemii COVID-19, wprowadzono zakaz eksmisji z lokali. Miał on wtedy chronić rodziny, które znalazły się w wyjątkowo trudnej sytuacji.
  • Z tych przepisów skorzystało wiele osób, którym należała się pomoc, ale byli także lokatorzy, którzy dopuszczali się nadużyć i z premedytacją nie płacili czynszu. Właściciele mieszkań tracili przez to nerwy i pieniądze.
  • W parlamencie trwają obecnie prace nad zmianą tych przepisów.

Z powodu nieuczciwych lokatorów pieniądze tracili nie tylko prywatni właściciele, ale stratne były również miejskie spółki komunalne. W Poznaniu szykowana jest już eksmisja kilkuset nierzetelnych lokatorów. Będzie to możliwe po zmianie przepisów. - Do wyroków eksmisyjnych kierujemy tylko te sprawy, gdzie najemcy nie chcą z nami rozmawiać, ani podpisywać porozumień. Praktycznie unikają z nami kontaktu - mówi rzecznik prasowy Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych Łukasz Kubiak.

- 997 wyroków oczekuje na realizację. Wszystkie wyroki eksmisyjne zostały wstrzymane wraz z ustawą z dnia 31 marca 2020 roku - wyjaśnia.

Poznańska spółka odpowiada za ponad 12,5 tys. mieszkań komunalnych.

Właściciele będą czuć się bezpieczniej

Wstrzymanie eksmisji skutkowało nie tylko zablokowanie remontów w miejskich kamienicach, ale też brakiem wpływów do budżetu. - To kwota blisko 140 tys. zł miesięcznie, która mogłaby zasilić budżet spółki. Monitorujemy cały czas sytuację. Ten stan prawny ma się zmienić - zwraca uwagę Łukasz Kubiak.

Zdaniem Marka Grzelaka, rzecznika prasowego Krajowej Rady Komorniczej właściciele nieruchomości i lokali mieszkalnych "będą czuć się po prostu bezpieczniej" po zmianie przepisów. - Będą mogli ubiegać się o przeprowadzenie eksmisji, będą mogli złożyć sprawę do komornika, a komornik zajmie się tą sprawą - tłumaczy.

"My na bruk nikogo nie wyrzucimy"

Renata Bernas z Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów zauważa jednak: - Jestem przekonana, że jesteśmy u progu kryzysu. Ten kryzys dotknie w zasadzie wiele rodzin i zwłaszcza te, które w czasie epidemii utraciły pracę, płynność finansową i są narażone na postępowania eksmisyjne - twierdzi.

Eksmisji w wielu przypadkach nie można będzie wykonać, bo osoby te czekają na mieszkanie socjalne, a tych cały czas brakuje. - Nie wybudowano i nie odzyskano takich lokali, a my będziemy po prostu narażeni jako organizacja na ciągły napływ nowych zgłoszeń o próbach nielegalnych eksmisji - dodaje.

O jakie nielegalne eksmisje chodzi? - Życie nie znosi próżni. Mogą pojawiać się jakieś inne osoby, które w sposób oczywiście nieformalny próbują nakłonić osobę, która zajmuje mieszkanie, żeby je opuściła. Dlatego wydaje mi się, że likwidacja zakazu jest jedynym słusznym rozwiązaniem - uważa jednak Marek Grzelak.

- My na bruk nikogo nie wyrzucimy. Zostają wskazane pomieszczenia tymczasowe lub lokale socjalne. Eksmisji nie wykorzystujemy w żaden inny sposób, jak tylko na zagospodarowanie tych lokali dla pozostałych osób potrzebujących i uczciwych - komentuje Łukasz Kubiak.

POSŁUCHAJ

03:48

Zakaz eksmisji zostanie zlikwidowany? Nalegają na to właściciele mieszkań (Jedynka/Sygnały dnia)

Czytaj także:

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Materiał: Krzysztof Polasik

Goście: Łukasz Kubiak (rzecznik prasowy Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych), Renata Bernas (Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów), Marek Grzelak (rzecznik prasowy Krajowej Rady Komorniczej)

Data emisji: 14.04.2022 

Godzina emisji: 7.46

DS

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.