"Andrzej Waligórski wielkim lirykiem był". 30. rocznica śmierci legendy radiowego kabaretu

Data publikacji: 18.05.2022 09:39
Ostatnia aktualizacja: 19.05.2022 08:57
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Andrzej Waligórski (pierwszy z lewej) sam o sobie mówił, że jest przede wszystkim tekściarzem
Andrzej Waligórski (pierwszy z lewej) sam o sobie mówił, że jest przede wszystkim tekściarzem, Autor - Maciej Kłoś/PAP
- W momencie, gdy ktoś stwierdzał o nim, że jest poetą, zawsze od razu ripostował: "Nie, ja jestem satyrykiem". Nie wiem, dlaczego tak się przed tym bronił. Był fantastycznym lirykiem. Miał piękne skojarzenia, bardzo poetyckie, ciepłe, które otwierały inną furtkę w jego duszy - tak Jerzy Skoczylas z kabaretu "Elita" wspominał w archiwalnym nagraniu Andrzeja Waligórskiego. 10 maja minęło 30. rocznica śmierci legendy radiowego kabaretu.

To on powołał do życia postać Dreptaka, Cysorza i Rycerzy, czyli radiową parodię Trylogii Sienkiewicza. Inteligentny dowcip i genialne pointy – to był znak rozpoznawczy jego poezji i prozy. Andrzej Waligórski - poeta, satyryk, radiowiec - był szefem wrocławskiego radiowego magazynu rozrywkowego "Studio 202". Tam wypromował m.in. kabaret "Elita".

Z okazji 30. rocznicy śmierci legendarnego twórcy, która minęła 10 maja, w audycji wspominali go: Jerzy Skoczylas i Stanisław Szelc z kabaretu "Elita", Olek Grotowski oraz syn Marek Waligórski. Nagrania pochodzą z archiwum Polskiego Radia.

Podhale, Kresy i Wrocław

Andrzej Waligórski urodził się w październiku 1926 roku w Nowym Targu. Jego rodzice silnie związani byli z polskimi Kresami, terenami z centrum we Lwowie. To właśnie tam, w dzieciństwie, pierwszy raz zetknął się z audycjami radiowymi, jak chociażby "Wesołą Lwowską Falą", do której wracał z nostalgią w swoich wspomnieniach. O wojennych przeżyciach nie lubił mówić, choć odcisnęły na nim silne piętno.

POSŁUCHAJ

12:45

Wspomnienie o Andrzeju Waligórskim w 30. rocznicę śmierci (Kulturalna Jedynka)

Swoje dorosłe życie związał z Wrocławiem. Zasłynął jako twórca tekstów piosenek wykonywanych między innymi przez Tadeusza Chyłę ("Ballada o Cysorzu") i Olka Grotowskiego z Małgorzatą Zwierzchowską. Na radiowej antenie stworzył też postać Dreptaka. Był autorem między innymi "Bajeczek Babci Pimpusiowej", a także kierownikiem wrocławskiego radiowego magazynu rozrywkowego "Studio 202".

[Agencja Muzyczna Polskiego Radia/Youtube ]

Występował w popularnym słuchowisku radiowym "Rycerze", nadawanym w magazynie "60 minut na godzinę" w radiowej Trójce. W programie będącym parodią Trylogii Henryka Sienkiewicza Andrzej Waligórski wcielił się w niezapomnianą postać Onufrego Zagłoby. Grał wraz z kolegami z Kabaretu Elita - Janem Kaczmarkiem, Jerzym Skoczylasem, Włodzimierzem Plaskotą - i Ewą Szumańską w roli Oleńki Billewiczówny.

Teatr, kino, piosenka

Związany był też z wrocławskimi kabaretami i tworzył własne grupy. Pierwszą z nich był kabaret "Zielony gacek", kolejną "Dreptak". Inny ważny składnik jego twórczości stanowiły piosenki, do których pisał słowa. Śpiewały je między innymi: Sława Przybylska, Maria Koterbska, Tadeusz Chyła, Alina Janowska oraz Iga Cembrzyńska.

W latach sześćdziesiątych Waligórski pracował dla teatru. Teatr Polski we Wrocławiu wystawił jego parodię "Tytoniowej drogi" Erskine'a Caldwella pt. "Tabaczana ścieżka". Napisał także nowe teksty intermediów do "Księżniczki Turandot" - komedii dell'arte Carla Gozziego w reżyserii Henryka Tomaszewskiego.

Do jego dorobku należą ponadto scenariusze do filmów "Za rok, za dzień, za chwilę" oraz "Ostatni peron", a także wiersze publikowane na ostatniej stronie tygodnika "Najwyższy czas!".

Wrocław pamięta

Andrzej Waligórski zmarł na zawał serca 10 maja 1992 roku we Wrocławiu. Po śmierci artysty jego imię otrzymała jedna z ulic tego miasta. Jest także patronem wrocławskiego gimnazjum nr 16.

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadziła: Magda Mikołajczuk

Data emisji: 17.05.2022

Godzina emisji: 23.33

pg

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.