"Niezapominajki" – płyta z piosenkami do wierszy Marii Konopnickiej

Data publikacji: 01.06.2022 10:11
Ostatnia aktualizacja: 01.06.2022 20:05
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Karoli & Pusch. Fotografia Teatrów Rządowych, Maria Konopnicka, pisarka, portret, 1882-1890, Muzeum Narodowe w Krakowie
Karoli & Pusch. Fotografia Teatrów Rządowych, Maria Konopnicka, pisarka, portret, 1882-1890, Muzeum Narodowe w Krakowie, Autor - Domena publiczna/CC0
Płyta "Niezapominajki" została wydana w związku z rocznicą urodzin Marii Konopnickiej, patronki roku 2022. Przeznaczona jest zarówno dla najmłodszych, jak i dla dorosłych odbiorców. Premiera płyty w Dniu Dziecka.

Nowa płyta Narodowego Centrum Kultury "Niezapominajki" zawiera wiersze Marii Konopnickiej z muzyką Janusza Strobla. Utwory śpiewa Nula Stankiewicz. Wiersze wykorzystane w kompozycjach to m.in. "Tęcza", "Taniec", "Pranie", "Jesienią", "Nasz domek", "Jabłonka" czy "Przy mrowisku". – Nie ma wieku, któremu przypisane jest przeżywanie zjawisk przyrody, obserwowanie świata, ciekawość, piękno, wrażliwość, to jest dla nas wszystkich uniwersalne – mówi Nula Stankiewicz. 

Płyta "Niezapominajki" łączy wiersze Marii Konopnickiej z muzyką Janusza Strobla i interpretacją Nuli Stankiewicz Płyta "Niezapominajki" łączy wiersze Marii Konopnickiej z muzyką Janusza Strobla i interpretacją Nuli Stankiewicz

Twórczość Konopnickiej spaja pokolenia. Na płycie znalazły się m.in. piosenki o ręcznym praniu czy o dziadku. Przy okazji słuchania możemy powspominać dawne czasy i obyczaje. – Byłoby dużą przesadą twierdzić, że to są wiersze dla dzieci i że to wiersze infantylne, proste. Musiałby każdy słuchający spróbować usiąść do tych tekstów i napisać do nich muzykę albo namalować, narysować je. Wtedy zupełnie inaczej odbieramy tekst, bo nie czytamy go powierzchownie. Staramy się znaleźć akcenty, klimat, zrozumieć, o co naprawę chodzi. A tych płaszczyzn jest wiele – mówi kompozytor Janusz Strobel. Poza płytą ukazuje się też śpiewnik, w którym można znaleźć nuty i teksty.

Nula Stankiewicz    

Jak powiedziała w programie w Telewizji Polskiej, śpiew był dla niej kontynuacją edukacji muzycznej. Przez 12 lat grała na skrzypcach. Zdecydowała się jednak zrezygnować z kariery skrzypaczki na rzecz śpiewania. Potem przyszły osiągnięcia na festiwalach i konkursach. Jej debiut fonograficzny miał miejsce w 2013 r. Na płytę "Wybrane" złożyły się piosenki z muzyką Janusza Strobla i tekstami m.in. Jonasza Kofty i Jana Wołka. Wokalistka przywiązuje dużą wagę do warstwy tekstowej."Najważniejsze jest dla mnie to, żeby znaleźć siebie w tekście, tylko wtedy może on być prawdziwy" – mówiła w wywiadzie z Tadeuszem Deszkiewiczem w Telewizji Polskiej. Jedną ze swoich płyt "Byle nie o miłości" poświęciła Agnieszce Osieckiej. Zinterpretowała na niej między innymi piosenkę z tekstem Agnieszki Osieckiej "Małgośka". Nagrała też krążek "Śpiewam". 

Nula Stankiewicz dała się poznać szerszej publiczności występując wraz ze swoją siostrą Kasią w drugiej edycji programu "Dance Dance Dance" w Telewizji Polskiej. Obydwie siostry od dziecka śpiewały, jednak to Kasi udało się z początku zyskać większą popularność, gdy w 1995 r. wygrała program "Szansa na sukces" w Telewizji Polskiej, w konsekwencji zostając wokalistką Varius Manx. Nula Stankiewicz, jak sama pisze na swoim profilu na Facebooku, studiowała logopedię na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Pracuje również w radiu. 

Zobacz też:

 

POSŁUCHAJ

06:50

Janusz Strobel i Nula Stankiewicz o płycie Narodowego Centrum Kultury "Niezapominajki" do tekstów Marii Konopnickiej (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadziła: Joanna Racewicz

Data emisji: 1.06.2022

Godzina emisji: 11.39

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.