Gdy obchodziła 25-lecie swojej pracy, komitety jubileuszowe podjęły myśl zakupienia dla niej małej posiadłości złożonej z kawałka ziemi i domu. To było najwyższe wyróżnienie dla pisarza w czasach zaborów.
W historii Polski tylko Henryka Sienkiewicza i Marię Konopnicką spotkał taki zaszczyt. Poetka przyjechała do Żarnowca 8 września 1903 roku wraz z przyjaciółką, malarką Marią Dulębianką. W dworku spędzała wiosenno-letnie miesiące, prowadziła szeroką działalność pisarską, oświatową i społeczną. To w tym miejscu w 1908 roku powstały słowa słynnej "Roty", która wkrótce urosła do rangi drugiego hymnu narodowego.
Wyjechała 7 lat później
Maria Konopnicka opuściła Żarnowiec 15 września 1910 roku i udała się do sanatorium "Kiselki" we Lwowie, w którym umarła 8 października. Pochowana została na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.
Po śmierci pisarki dworek odziedziczyły córki, Zofia Mickiewiczowa (1866-1956) i Laura Pytlińska (1872-1935), które opiekowały się jej dobytkiem. W 1956 roku ostatnia z nich, Zofia Mickiewiczowa, przekazała narodowi polskiemu dwór w Żarnowcu wraz z wszystkimi pamiątkami po matce.
Ministerstwo Kultury i Sztuki w 1957 roku powołało do życia Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. Ekspozycja została otwarta dla zwiedzających w 1960 roku.
Źródło: Adam Janusz/YouTube
Czytaj także:
Tytuł reportażu: "Dar narodowy"
Autorka: Monika Chrobak
Data emisji: 3.07.2022
Godzina emisji: 17.13
DS
"Dar narodowy". Dwór w Żarnowcu, który otrzymała Maria Konopnicka [POSŁUCHAJ] - Jedynka - polskieradio.pl