Monaster Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, choć wysadzony przez Niemców hitlerowskich w czasie II wojny światowej, potem odbudowany, świadczy o ponadczasowym dziedzictwie kulturowym i duchowym Rzeczypospolitej Obojga Narodów. W mieście odnajdziemy również ślady XIX-wiecznych fabrykantów - Niemców, ewangelików. Choćby spacerując ulicą 3 Maja, gdzie skromne, drewniane chaty kryją w sobie mieszkania i warsztaty supraskich tkaczy.
Zajrzymy również do wnętrza eklektycznego pałacyku fabrykanta Buchholza, w którym dziś mieści się słynne na Podlasiu Liceum Plastyczne.
W Supraślu, choć położonym niedaleko Białegostoku, człowiek doświadcza ciszy, spokoju. Zmęczony miejskim zgiełkiem może odnaleźć ukojenie na leśnych ścieżkach Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej. Panuje tu mikroklimat. W okolicy wydobywa się złoża borowinowe. To sprawiło, że od 2001 roku Supraśl zyskał status uzdrowiska, drugiego po Augustowie w województwie podlaskim.
O historii miasteczka opowiadali: przewodnik Wojciech Szyszko oraz historyk Radosław Dobrowolski. W reportażu wykorzystano fragmenty archiwalnej audycji Doroty Sokołowskiej "Stąd do wieczności. Cmentarz w Supraślu".
Źródło: YouTube Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia
Czytaj również:
Tytuł reportażu: "A to historia. Supraśl".
Autorka: Aleksandra Sadokierska
Data emisji: 28.06.2022 r.
Godzina emisji: 2.15
ans
"A to historia. Supraśl". Reportaż Aleksandry Sadokierskiej [POSŁUCHAJ] - Jedynka - polskieradio.pl