Filmowa Francja. Subiektywny przewodnik po francuskiej kinematografii

Data publikacji: 15.07.2022 10:24
Ostatnia aktualizacja: 15.07.2022 11:29
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
August i Louis Lumière
August i Louis Lumière , Autor - Forum
Francja to kolebka kina. Narodziło się ono w 1895 roku w podziemiach małej paryskiej kawiarenki, w której po raz pierwszy zaprezentowano kinematograf i wyświetlono ruchome obrazy. A za wszystkim stali bracia Lumière, którym na pewno nie śniło się, że ponad 100 lat później nieme kino zostanie uhonorowane filmem "Artysta". 

W latach 60. Claude Lelouch pokazał publiczności jedne z najpiękniejszych oczu w kinematografii, i były to oczywiście oczy paryżanki. Anouk Aimée zagrała młodą wdowę w nadmorskim kurorcie, a Jean-Louis Trintignant kierowcę rajdowego, i tak powstał film "Kobieta i mężczyzna".

[BRACIA LUMIÈRE - film, który zachwycił Martina Scorsese!; źródło: YouTube; kanał: KinoSwiatPL]

Z twarzą Brigitte Bardot, Catherine Deneuve, Marion Cotillard

Lata 50. i 60. to wielkie triumfy Brigitte Bardot. Nieznośna dziewczyna z filmu "Babette idzie na wojnę", a nade wszystko bohaterka filmu Rogera Wadima "I Bóg stworzył kobietę", ikona francuskiego kina, która kreowała modę i fryzury, była odsądzana na od czci i wiary. Reprezentowała określony kanon urody i doskonale odpowiadała na zapotrzebowanie społeczne. Pisano o niej, że ma minę naburmuszonej kucharki.

Kolejna ikona francuskiej kinematografii - Catherine Deneuve - wybierała bardzo urozmaicone role, od baśni, przez filmy historyczne, obyczajowe, horrory, aż po melodramat, a przy okazji podobnie jak Bardot udowodniła, że potrafi świetnie śpiewać. 

Przewodnik po francuskiej kinematografii byłby niekompletny bez oscarowej Marion Cotillard, tak prawdziwej w roli Édith Piaf, zarówno w chwilach triumfu i u kresu życia, gdy mówiła, że "niczego nie żałuje".

Twarze francuskiej komedii

Francuska Nowa Fala miała oblicze niegrzecznego, acz ślicznego chłopca, który był wiele razy wyrzucany z różnych szkół, a nazywał się Alain Delon. Z pewnością warto zobaczyć takie filmy z tym aktorem, jak "Zaćmienie" czy "Klan Sycylijczyków". Ale w wakacje warto przenieść się na chwilę do słynnego kurortu Saint-Tropez. Spotkamy tam Louisa de Funèsa. Żandarm, Harpagon, krytyk kulinarny, marchand - ten potomek hiszpańskiej arystokracji potrafił wcielić się w najróżniejsze role, ale nigdy nie zagrał młodego człowieka. Podobnie zresztą jest w przypadku jego dwóch wielkich kolegów komików Bourvila i Fernandela.

Na paryskich ulicach 

We francuskiej stolicy u progu XXI wieku spotkamy wyjątkową filmową bohaterkę, ubraną na czerwono i spełniającą dobre uczynki Amelię. Paryski Montmartre, którego ulice przemierza, wygląda jak ze snów.

Kolejną gwiazdą na nieboskłonie francuskiego kina jest Luc Besson. Trudno byłoby znaleźć widza, który nie poczułby sympatii zarówno do niezaradnego życiowo, ale perfekcyjnego w "czyszczeniu" Leona Zawodowca, jak i do Matyldy, która w jakże dramatycznych okolicznościach zapukała do jego drzwi.

[Amélie | ‘True Love’ (HD) - Audrey Tautou, Mathieu Kassovitz | MIRAMAX; źródło: YouTube; kanał: Miramax]

Gwiazdy z Afryki

Francuskie kino od lat kreuje gwiazdy pochodzące z krajów Maghrebu i środkowej Afryki. To znakomity Kad Merad, którego widzieliśmy np. w komedii "Jeszcze dalej niż północ", Samy Naceri, znany z serii filmów "Taxi", a także Omar Sy, czyli nowy Arsène Lupin i żywiołowy Driss z filmu "Nietykani", przy którym widownia uśmiechała się przez łzy.

[Nietykalni (2011) zwiastun PL; źródło: YouTube; kanał: GutekFilm]

Polskie tropy w kinie francuskim

Andrzej Żuławski, Walerian Borowczyk, Roman PolańskiKrzysztof Kieślowski. Cykl "Trzy kolory" tego ostatniego stał się ikoniczny dla koprodukcji polsko-francuskiej i można się spierać, która część jest najlepsza. Catherine Deneuve tak bardzo chciała zagrać w nim główną rolę, że napisała list do reżysera, chcąc wystąpić całkowicie za darmo. Kieślowski odrzucił jej propozycję, dzięki czemu możemy przeżywać dramat owdowiałej Julii, podziwiając twarz Juliette Binoche, fotografowanej w ogrodzie Tuileries. 

[Wierność (2000) zwiastun PL; źródło: YouTube; kanał: GutekFilm]

Czytaj także:


POSŁUCHAJ

09:35

Subiektywna historia kina francuskiego z okazji Święta Narodowego Francji (Kulturalna Jedynka)

 

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Materiał: Małgorzata Raducha

Data emisji: 14.07.2022 r. 

Godzina emisji: 23.41

djr

Folder ulubione
Folder ulubione
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.