Jeśli podczas wakacyjnych wojaży odwiedzimy województwo podkarpackie, powinniśmy skierować kroki ku pewnemu XIV-wiecznemu miastu. To tutaj przez dziesięciolecia swoją siedzibę miały zasłużone rody arystokratyczne - Pileccy, Stadniccy, Lubomirscy i Potoccy.
Zamek w Łańcucie jest jedną z najpiękniejszych rezydencji magnackich w naszym kraju. Niedawno otwarte Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego to multimedialne miejsce, w którym turyści mogą nie tylko obejrzeć wystawy, ale także w aktywny sposób używać wielu zmysłów, w tym dotyku.
[Źródło: YouTube, kanał: Muzeum-Zamek w Łańcucie]
- Muzeum-Zamek w Łańcucie to jedno z najpiękniejszych w Polsce muzeów rezydencji - mówi Edyta Kucaba-Łyszczek, kustosz z Działu Edukacji Muzealnej. - Warto zaplanować wizytę w muzeum i zwiedzić zarówno zamek, ze świetnie zachowanymi wnętrzami pochodzącymi z okresu od XVII do początku XX wieku (…), ale także stajnie i wozownie z kolekcją pojazdów konnych, storczykarnię, kolekcję sztuki cerkiewnej oraz dawne kasyno urzędnicze, a w nim wystawy poświęcone historii Łańcuta, w tym historii 10 Pułku Strzelców Konnych, który w Łańcucie stacjonował w okresie dwudziestolecia międzywojennego - opowiada gość radiowej Jedynki.
Pierwsze piętro pałacu mieści cztery duże wystawy poświęcone zarówno historii Łańcuta, jak i historii samej rezydencji. To opowieści o dniu codziennym i świątecznym, podróżowaniu, rozrywkach i dzieciństwie w łańcuckim zamku. W jednej z sal w stole ukryte zostały gry stolikowe: warcaby, szachy, domino, kości. Można w nie zagrać na komputerze lub z innymi zwiedzającymi. Zamek otoczony jest rozległym krajobrazowym parkiem i ogrodem, gdzie zobaczyć można wspaniale zachowane okazy drzew, pamiętające czasy właścicieli zamku.
Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego
Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego powstało w dwóch dawnych budynkach - oranżerii i ujeżdżalni. Choć oba zachowały swoje nazwy, to całkowicie zmieniły się ich funkcje. W oranżerii zobaczymy m.in. model wnoszącego się balonu, w którego gondoli umieszczony został monitor z animacją wirtualnego lotu balonem nad Łańcutem na przełomie XVIII i XIX wieku. Jest to nawiązanie do patrona centrum - Jana Potockiego - pierwszego polskiego aeronauty.
[Źródło: YouTube, kanał: Muzeum-Zamek w Łańcucie]
Ujeżdżalnia początkowo była miejscem do nauki jazdy konnej. Dziś prezentowanych tu jest około 50 zabytkowych pojazdów zakupionych przez muzeum po drugiej wojnie światowej, a także zdjęcia obiektów, archiwalne rysunki, grafiki. Ekspozycja łączy tradycyjną formułę prezentacji kolekcji, uzupełnioną o nowoczesny komentarz dający wyobrażenie o historii pojazdów zaprzęgowych. Wszystkie elementy wzajemnie się uzupełniają, tworząc bardzo ciekawy i bardzo spójny przekaz.
[Źródło: YouTube, kanał: Muzeum-Zamek w Łańcucie]
- Każda prezentacja, wyświetlana na ścianach otaczających zwiedzającego, uzupełniona jest o treści merytoryczne. Opowiadamy o historii kuchni, historii instrumentów, historii kolekcji akcesoriów mody kobiecej, czy też o grach i zabawach dziecięcych - mówi Edyta Kucaba-Łyszczek. - Za każdym razem jest to przekazane w sposób dostępny wizualnie i dostosowany do poziomu odbiorcy - dodaje gość radiowej Jedynki.
Czytaj także:
[Źródło: YouTube, kanał: Muzeum-Zamek w Łańcucie]
Historia Zamku w Łańcucie
Zamek w Łańcucie podczas potopu szwedzkiego był jednym z nielicznych, które nie zostały zdobyte przez wojska szwedzkie. Obiekt otoczony jest fosą. Ciekawostką może być fakt, że nigdy nie była ona wypełniona wodą. Dzisiaj w zabytkowych wnętrzach można zobaczyć bogate i różnorodne kolekcje malarstwa i grafiki, a także mebli, instrumentów muzycznych, sreber, porcelany czy tkanin. Nie brak także pokoi tureckich czy chińskich, w których eksponowane są zabytki sztuki i kultury Wschodu. Ostatni łańcucki ordynat Alfred Antoni Potocki opuścił rodową siedzibę w lipcu 1944 roku. Zamek przejęty został wówczas przez państwo.
Dzięki nowo powstałemu Centrum Edukacji Tradycji zwiedzający mają możliwość przeniesienia się w czasie. Przeszłość staje się dla nas widzialna, słyszalna i dotykalna.
Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka
Materiał: Jakub Domoradzki
Gość: Edyta Kucaba-Łyszczek (kustosz z Działu Edukacji Muzealnej Muzeum-Zamku w Łańcucie)
Data emisji: 20.07.2022 r.
Godzina emisji: 23.41
djr
Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego. Przeszłość na wyciągnięcie ręki - Jedynka - polskieradio.pl