Festiwalowe lato w pełni. W Zakopanem trwają Dni Muzyki Szymanowskiego

Data publikacji: 25.07.2022 10:08
Ostatnia aktualizacja: 25.07.2022 12:19
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Karol Szymanowski
Karol Szymanowski, Autor - NAC

POSŁUCHAJ

Letnie festiwale muzyczne (Klasyczne Lato z Radiem/Jedynka)

W sobotę (23.07) w Zakopanem rozpoczęły się 45. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego. W tym roku obchodzimy 140. rocznicę urodzin wybitnego kompozytora. Festiwal potrwa do niedzieli (31 lipca). A to nie jedyne wydarzenie, o którym mówimy w kolejnym wydaniu "Klasycznego Lata z Radiem".

W tym roku oferta dla melomanów w Zakopanem jest niezwykle atrakcyjna. 45. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego obfitują w wydarzenia. Na uwagę zasługuje m.in. niedzielny prolog. W kinie studyjnym "Miejsce" (24.07) odbyła się projekcja filmu pt. "Karol Szymanowski. Linia życia 3 X 1882 - 29 III 1937". Na inaugurację wystąpił Royal String Quartet oraz Kwartet Śląski.

Szymanowski i Enescu

Oś tegorocznej edycji zbudowana jest wokół relacji Szymanowskiego z rumuńskim kompozytorem George Enescu. To jeden z najwybitniejszych muzyków przełomu wieków, skrzypek i pianista. W twórczości sięgał się po folklor. - Rok starszy od Szymanowskiego, w związku z tym byli właściwie rówieśnikami. Zajmowali bardzo ważne miejsce w muzyce europejskiej. Obydwaj sięgali do korzeni, do muzyki źródeł - wyjaśnia prof. Arkadiusz Kubica, prezes zarządu Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego.

Szymanowski inspiracje odnajdywał na Podhalu, Enescu sięgał natomiast do muzyki Cyganów rumuńskich. Kilku artystów obecnych podczas 45. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego pozytywnie odpowiedziało na prośbę prof. Kubicy i włączyło do swego repertuaru kompozycje Enescu. - Będzie można lepiej poznać tego artystę. Ta muzyka jest napisana genialnie, warta tego, by ją poznawać. W Europie jest coraz bardziej popularna, w Polsce jeszcze trochę mniej - słyszymy.

A to nie wszystko...

Zaplanowano również dwa recitale fortepianowe. Jeden poświęcony jedynie twórczości patrona wydarzenia, drugi natomiast zawierać będzie mieszankę kompozycji Szymanowskiego, Leosa Janacka i artystów ukraińskich. - Oprócz tego recital kameralny. Będzie Messages Quartet, który dokona prawykonania kwartetu smyczkowego op. 37 Sonii Brauhoff - podkreśla. Usłyszymy również m.in. suitę liryczną Albana Berga, kompozycję rzadko wykonywaną na estradach koncertowych. 

W audycji również:

- kolejna edycja Gliwickiego Festiwalu Bachowskiego,

- ostatnie koncerty 18. Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie,

- trwa 23. Festiwal Bachowski w Świdnicy.

Zobacz też:

Goście: prof. Arkadiusz Kubica (prezes zarządu Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego), Piotr Oczkowski (twórca Gliwickiego Festiwalu Bachowskiego), 

Prowadzi: Adam Rozlach

Data emisji: 24.07.2022

Godzina emisji: 22.09

mg

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.