Korea Południowa staje się jednym z kluczowych eksporterów uzbrojenia na świecie. - Idzie bardzo podobną drogą do Turcji, tzn. zaczynała od produkcji licencyjnej i kooperacji z Amerykanami. Na tej bazie stworzyła nowoczesny, prężny przemysł lotniczy, jak i związany ze sprzętem ciężkim. Przez ten czas stała się lokalnym liderem, jeśli chodzi o produkcję - wyjaśnia Juliusz Sabak.
Ekspert Jedynki zauważa, że Korea Południowa w pewnym sensie konkuruje z Chinami, jeśli chodzi o eksport. - Wiele państw z regionu, ale też spoza niego, decyduje się na ten sprzęt. Na przykład licencję na armotohaubice K9 kupiła Turcja. Koreański sprzęt trafia w najróżniejsze miejsca na świecie, a w tej chwili łapie przyczółki w Europie - dodaje.
Wśród klientów koreańskich firm zbrojeniowych są m.in. Egipt, Australia, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Arabia Saudyjska, Indonezja, Malezja, Tajlandia czy Katar.
Nowoczesny sprzęt w rozsądnych cenach
Z czego wynika to, że Korea Południowa staje się jednym z największych eksporterów uzbrojenia? - Można powiedzieć, że Korea jest takim państwem, które postawiło na nowoczesne technologie za rozsądne ceny - komentuje Juliusz Sabak.
- Jeśli chodzi o sprzęt wojskowy, to Korea znalazła sobie pewne nisze. Taką niszą są chociażby haubicoarmaty, będące bardzo nowoczesnym rozwiązaniem, spełniającym wszystkie standardy zgodności ze sprzętem natowskim czy amerykańskim. Z drugiej strony jest to możliwość dla tego klienta, który od Amerykanów nie chce albo nie może kupić, jak na przykład niektóre państwa z Bliskiego Wschodu - twierdzi gość Programu 1.
Juliusz Sabak zwraca uwagę, że "Koreańczycy są bardziej chętni do udzielania licencji, kooperacji i wszelkich rodzajów współpracy, natomiast oferty amerykańskie zwykle są obwarowane bardzo silnymi ograniczeniami". - To też jest ten powód, dla którego część państw decyduje się na sprzęt koreański - mówi.
Poza tym w audycji:
- Sytuacja na Ukrainie i przebieg działań zbrojnych. O szczegółach z Kijowa Paweł Buszko.
- Estoński sąd skazał trzech mężczyzn za popieranie rosyjskiej agresji na Ukrainę. Kupili oni drony przeznaczone dla rosyjskiej armii. Korespondencja Kamila Zalewskiego.
- Papież Franciszek, przebywający w Kanadzie, spotka się z przedstawicielami rdzennej ludności. Jest to etap pojednania w związku ze sprawą przymusowych szkół dla dzieci z tych ludów. Rozmowa z o. Stanisławem Tasiemskim z Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Czytaj także:
Audycja: Więcej świata
Prowadził: Michał Strzałkowski
Goście: Juliusz Sabak (portal Defence24), o. Stanisław Tasiemski (Katolicka Agencja Informacyjna)
Data emisji: 25.07.2022
Godzina emisji: 17.32
DS
Sabak: koreański sprzęt trafia w najróżniejsze miejsca na świecie - Jedynka - polskieradio.pl