W 78. rocznicę Powstania Warszawskiego nie zabraknie wydarzeń upamiętniających bohaterów z 1944 roku. Jednym z nim jest "Kwatera Bożych Pomyleńców" - spektakl według Władysława Zembrzyckiego, w reżyserii Katarzyny Kasicy. Premiera w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się w środę (3.08) w Sali pod Liberatorem.
- Szukaliśmy tekstu, który oddałby nie tylko powstanie, ale również wpisałby się w sytuację obecną. Tekst, który zaproponował pan dyrektor Ołdakowski, "Kwatera Bożych Pomyleńców" stał się dla mnie jako reżysera oraz dla naszego całego zespołu realizacyjnego i aktorów tekstem, w którym możemy powiedzieć o każdej śmierci. Zapraszam państwa, abyśmy zastanowili się, jak o niej mówić i czy można mówić o śmierci bez patosu - komentuje Katarzyna Kasica.
Muzeum Powstania Warszawskiego zachęca nas również do udziału w akcji społecznej "Wolność łączy". 1 sierpnia w okolicach godziny "W" w różnych miejscach stolicy wolontariusze muzeum oraz harcerze będą pełnić służbę w stołecznych miejscach pamięci, gdzie będziemy mogli dowiedzieć się o wydarzeniach, które rozgrywały się w konkretnych dzielnicach Warszawy.
Wystawa o Woli i gra miejska
Z kolei 6 sierpnia MPW udostępni nową wystawę. - "Wola 1944. Ludobójstwo i sprawa Reinefartha" jest to opowieść nie tylko o samej Rzezi Woli i zbrodni ludobójstwa dokonanej przez Niemców w Warszawie w sierpniu 1944 roku, ale także o nieukaranej zbrodni. Heinz Reinefarth, dowódca oddziałów, które dokonywały tych straszliwych zbrodni, był później sądzony w Niemczech, ale nigdy nie został skazany - opowiada Paweł Ukielski, zastępca dyrektora MPW.
Również 6 sierpnia muzeum zaprosi na nowe wydarzenie rodzinne. - Zorganizujemy grę miejską "Labirynt '44" z elementami escape roomu. Po raz pierwszy odbędzie się takie wydarzenie, więc mam nadzieję, że przypadnie uczestnikom do gustu - słyszymy.
Źródło: Muzeum Powstania Warszawskiego/YouTube
Piosenki powstańcze na placu Piłsudskiego
Muzeum powraca także do propozycji z poprzednich lat. - To przede wszystkim wspólne śpiewanie piosenek powstańczych na placu Piłsudskiego 1 sierpnia wieczorem. To wydarzenie zawsze cieszyło się ogromnym zainteresowaniem nie tylko warszawiaków, ale i tysięcy ludzi, którzy przyjeżdżali z całej Polski, bo na placu bywało po 20-30 tysięcy osób. Mam nadzieję, że tym razem frekwencja również dopisze - mówi Dariusz Gawin, zastępca dyrektora MPW.
W tym roku zorganizowana zostanie też Masa Powstańcza. Dziesięciokilometrowa trasa rozpocznie się 6 sierpnia o godz. 17.00 na ul. Przyokopowej. Podczas rowerowego przejazdu szlakiem Batalionu Armii Krajowej „Golski” o historii tego oddziału oraz o terenach jego walk opowie warszawski przewodnik Piotr Wierzbicki.
Poza tym w audycji:
- "Artyści Zakopiańscy". To kolejna, piąta już, z corocznego cyklu - prestiżowa wystawa środowiska twórców zakopiańskich. W tym roku tematem prac jest "Dom". Wyjątkowa różnorodność form - od malarstwa po instalacje i film. Wyraźna obecność młodego pokolenia artystów zakopiańskich. Patronat nad wydarzeniem objął Program 1 Polskiego Radia.
- W "Trzech minutach o teatrze" Ewy Heine natomiast "Taśma" Stephena Belbera, w reżyserii Michała Siegoczyńskiego, Teatru WarSawy w nowym miejscu w Laboratorium CSW Zamek Ujazdowski. Spotkanie po latach przyjaciół z młodości staje się psychologiczną rozgrywką.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka
Prowadził: Michał Montowski
Materiał: Dorota Kołodziejczyk
Data emisji: 31.07.2022
Godzina emisji: 23.11
DS
Powstanie Warszawskie. W jaki sposób możemy upamiętnić bohaterów? - Jedynka - polskieradio.pl