Niebezpieczni kierowcy na drodze. "Brawura i lekceważenie przepisów"

Data publikacji: 29.07.2022 17:49
Ostatnia aktualizacja: 30.07.2022 08:33
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy można wyróżnić grupy najniebezpieczniejszych kierowców?
Czy można wyróżnić grupy najniebezpieczniejszych kierowców? , Autor - shutterstock.com/BalanceFormCreative
25 lipca, w dzień św. Krzysztofa, jest obchodzony Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Jednak wypadki powodują ci niebezpieczni kierowcy. Z policyjnych danych wynika, że od początku wakacji na polskich drogach zginęło ponad 180 osób. Czy można wyróżnić grupy najniebezpieczniejszych kierowców?

Młodzi i niedoświadczeni kierowcy 

Wyniki badań przeprowadzone przez Polską Izbę Ubezpieczeń przedstawiają, że najniebezpieczniejsi są młodzi i niedoświadczeni kierowcy w wieku 18-24 lat. - Przyczyniają się do tego brak doświadczenia, brawura i wyjątkowo lekceważące podejście do przepisów drogowych. Przyglądając się statystykom policyjnym, to jest grupa, która w swojej populacji powoduje najwięcej wypadków drogowych - podkreśla Agnieszka Durska. 

- Doświadczenie to nie jest zdobycie wiedzy na kursie prawa jazdy, tylko są to lata pokornej i spokojnej jazdy oraz umiejętność właściwej oceny tego, co się dzieje na drodze. Niestety to nie cechuje młodych kierowców - dodaje gość Jedynki.

30 proc. młodocianych kierowców uważa, że niewielkie przekroczenie prędkości jest bezpieczne. - Prędkość zwiększona o 30 km/h według nich jest bezpieczna. Wielu kierowców ma problem z nadmierną prędkością, a musimy mieć na uwadze, że to właśnie prędkość jest główną przyczyną wypadków drogowych w Polsce - mówi. 

Dlaczego jeździmy niebezpiecznie?

Co roku na polskich drogach dochodzi do ponad 20 tys. wypadków drogowych. W 2021 roku zginęło prawie 3 tysiące osób. Ewa Odachowska-Rogalska - psycholog transportu z Instytutu Transportu Samochodowego - wyjaśnia, dlaczego część kierowców zachowuje się niebezpiecznie. Ma na to wpływ wiele czynników. - Jest to splot wielu okoliczności, tendencja do niebezpiecznej jazdy przyczynia się do tego - wyjaśnia ekspert. - Badania pokazują, że kierowcy, którzy mają wyższy poziom zapotrzebowania na stymulację, częściej popełniają wykroczenia i są to niestety uczestnicy kursów zmniejszających liczbę punktów karnych. (...) Są też kierowcy, którzy popełniają wykroczenia z tytułu negatywnych postaw i trzeba tu wspomnieć o kierowcach, którzy zasiadają za kierownicę pod wpływem alkoholu i środków odurzających - stwierdza psycholog transportu. 

Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego 

Dorota Olszewska z Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego mówi, jakie działania są podejmowane dla budowania lepszej świadomości kierowców oraz, czego dowodzą statystyki, że te działania przynoszą efekty. - Nasze Stowarzyszenie działa od ponad 20 lat. Zaczynaliśmy od szkolenia kierowców aut służbowych i można powiedzieć, że te działania nadal trwają. Uświadamiamy o tym, że bezpieczny kierowca to świadomy kierowca, który jest ostrożny i przestrzega przepisów ruchu drogowego, które w ostatnim czasie dynamicznie się zmieniają - zaznacza. - Przypominamy także o tym, że eko jazda to bezpieczna jazda. To jest trend, który wpływa nie tylko na poprawę bezpieczeństwa, ale również na ochronę środowiska - tłumaczy. 

Czytaj również: 

POSŁUCHAJ

11:40

Niebezpieczni kierowcy na drodze. "Brawura i lekceważenie przepisów drogowych" (Bezpieczna Jedynka)

 

"Bezpieczna Jedynka" w radiowej Jedynce "Bezpieczna Jedynka" w radiowej Jedynce

Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka

Prowadzą: Patryk Kuniszewicz i Izabela Kostyszyn

Goście: Agnieszka Durska (Polska Izba Ubezpieczeń), Ewa Odachowska-Rogalska (Instytut Transportu Samochodowego), Dorota Olszewska (Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego)

Data emisji: 29.07.2022 r. 

Godzina emisji: 17.10

ans

Teatr! To lubię
Teatr! To lubię
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.