Polscy archeolodzy angażują społeczność spoza świata nauki

Data publikacji: 03.08.2022 21:28
Ostatnia aktualizacja: 04.08.2022 18:48
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Polscy badacze w Sudanie starają się angażować członków miejscowych społeczności w działania na rzecz ochrony ich własnego dziedzictwa
Polscy badacze w Sudanie starają się angażować członków miejscowych społeczności w działania na rzecz ochrony ich własnego dziedzictwa, Autor - Shutterstock/Mariana 001
Spotkania poświęcone historii prowadzone w sudańskich szkołach przez polskich badaczy, dni otwarte dla miejscowej ludności na stanowisku archeologicznym, wzajemne konsultacje na temat odkrywanych zabytków, bo często lokalna społeczność wie lepiej, czym był i do czego służył dany przedmiot… To kilka przykładów tzw. archeologii zaangażowanej, która ma na celu wciąganie miejscowych społeczności w działania na rzecz ochrony ich własnego dziedzictwa.

Program edukacyjny w szkołach 

Taki model działania stosują polscy badacze w Starej Dongoli w Sudanie, w nadziei, że przyniesie to wymierne korzyści lokalnej ludności. Opracowany przez Polaków model współpracy spotkał się z dużym uznaniem, czego dowodem jest miejsce naszej misji w finale jednego z konkursów ERC (Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych).

- Archeologia w dużej mierze to są badania, które prowadzimy w krajach niebędących tak dobrze rozwiniętymi ekonomicznie jak Europa. Można też powiedzieć, że archeologia jest ostatnią pozostałością kolonializmu - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr hab. Artur Obłuski - dyrektor Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, szef misji w Starej Dongoli. - Program zaczęliśmy od budowy strategii. Zebraliśmy wszystkich udziałowców i wypracowaliśmy kilka filarów tego rozwoju w oparciu o dziedzictwo kulturalne, które jest na stanowisku - opowiada gość Jedynki. 

- Rozpoczęliśmy program edukacyjny w szkołach sudańskich. Opowiadamy dzieciom trochę o historii chrześcijańskiej, ale też pokazujemy elementy muzułmańskie, które udało nam się wydobyć dzięki projektowi "Umma" finansowemu przez Europejską Radę ds. Nauki i mamy im co teraz pokazywać - podkreśla dr hab. Artur Obłuski. 

Wyjątkowe znaleziska 

Polscy badacze znaleźli list króla, pochodzący z XVII wieku, który wcześniej był znany z legendarnych opowieści. - Fantastyczne jest to, że znaleźliśmy potomków tego króla, którzy cały czas żyją nieopodal tego stanowiska - mówi gość Jedynki.

Wokół stanowiska są organizowane także dni otwarte. - Każdy, kto chce, może przyjść, zobaczyć, co robimy. Na początku pierwszego dnia przyszło czterdzieści osób, w następnym przyszło ponad sto, a nasz rekordowy dzień to jest ponad tysiąc osób. Takie spotkania organizujemy raz w miesiącu - słyszymy w audycji. 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Polskiego Radia 

"Lokalna społeczność dostarcza nam wiedzy"

Jak lokalna społeczność Dongoli i okolic może później wykorzystać tę wiedzę? - Istnieją legendy na temat stanowiska, które zaczęliśmy zbierać, ale z mojego doświadczenia wynika, że pamięć społeczna, która nie staje się legendą, sięga 250-300 lat wstecz, czyli obejmuje okres, który my teraz badamy archeologicznie, więc lokalna społeczność dostarcza nam mnóstwo wiedzy - tłumaczy ekspert. - Pokazujemy zabytki, które odkryliśmy i ci ludzie pomagają nam je zinterpretować, ponieważ np. ich babcie posługiwały się tymi przedmiotami - dodaje. 

POSŁUCHAJ

23:53

Polscy archeolodzy angażują do swoich projektów społeczność spoza świata nauki (Eureka/Jedynka)

 

W audycji także:

- Księgi kostiumowe
Te wydawnictwa były niezwykle popularne w Europie w XVI-XVII wieku i pokazywały stroje typowe dla różnych państw, miast, regionów, a nawet kontynentów, bo to przecież czas wielkich odkryć geograficznych. Ale ich rola nie ograniczała się jedynie do aspektu poznawczego. Jaką zatem mogły jeszcze pełnić funkcję? Gościem audycji była dr Emilia Olechnowicz – historyk sztuki z Instytutu Sztuki PAN.


Czytaj także:


Tytuł audycji: Eureka

Goście: dr hab. Artur Obłuski (dyrektor Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, szef misji w Starej Dongoli), dr Emilia Olechnowicz (historyk sztuki z Instytutu Sztuki PAN)

Data emisji: 3.08.2022

Godzina emisji: 19.30

ans

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.