Wielki pożar w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria pokazał dobitnie, że zagrożenie pożarowe, także w wilgotnych zwykle górach, jest ogromne. Takie pożary to jednak nie zawsze skutek działania sił natury, ale efekty coraz większej liczby odwiedzających i ich beztroski.
- Rozmawiałem z przedstawicielami czeskiego Parku Narodowego. Są przekonani, że [pożar w Czeskiej Szwajcarii - red.] to efekt działalności ludzkiej (…) - mówi dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego Andrzej Raj. Przykładów nieodpowiedzialnego zachowania można przytoczyć więcej. - Tuż przy granicy polsko-czeskiej grupa turystów zrobiła obozowisko, rozpaliła ognisko i pozostawiła je - kontynuuje rozmówca radiowej Jedynki. - Rano służby ratownicze znalazły tlące się jeszcze pozostałości. Oczywiście już bez ludzi. Gdyby przyszedł wiatr i rozdmuchał ogień, mogłoby dojść do takiej samej sytuacji [jak w Czeskiej Szwajcarii - red.] w Karkonoszach - mówi dyrektor Andrzej Raj.
["Przeżyj to! Polskie parki narodowe" – Karkonoski Park Narodowy; źródło: YouTube; kanał: Ministerstwo Klimatu i Środowiska]
Potrzebny sprzęt
Karkonoski Park Narodowy i strażacy wspólnie chcą edukować i prowadzić ćwiczenia, nawet w najbardziej niedostępnych miejscach, ale też zainwestować w sprzęt dla strażaków. Zapotrzebowanie obejmuje m.in. węże o odpowiedniej średnicy, prądownice, rozdzielacze, samochody terenowe i quady. - Na dzisiaj na pewno potrzebny jest samochód terenowy, bowiem ten, którym dysponujemy, czyli land rover pozyskany ze Straży Granicznej po latach służby, został odnowiony, ale niestety, czas jego się kończy - mówi Maciej Górzycki, prezes OSP w Karpaczu. - Remont jest nieopłacalny, stan techniczny nie pozwala na jego bezpieczną eksploatację, a rodzaj zagrożeń, które się przed nami pojawiają, chociażby w kontekście tego, co widzimy w Czechach, powoduje, że potrzebujemy szybkiego dotarcia do miejsc trudno dostępnych - wyjaśnia rozmówca radiowej Jedynki.
Strażacy są potrzebni nie tylko na wypadek pożarów, ale też burz, osuwisk czy innych klęsk żywiołowych, a także np. w czasie akcji poszukiwawczych. Dlatego tak ważne jest, by dysponowali odpowiednim sprzętem. Nie bez znaczenia jest też edukacja i uświadamianie ludziom zagrożeń, jakie niosą ze sobą nieodpowiedzialne zachowania.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Sygnały dnia
Prowadzili: Karolina Rożej, Grzegorz Jankowski
Materiał: Piotr Słowiński
Data emisji: 2.08.2022 r.
Godzina emisji: 8.43
djr
Będą wspólnie edukować, jak zachowywać się w lesie. Karkonoski Park Narodowy podpisał porozumienie ze strażakami - Jedynka - polskieradio.pl