Do przyjęcia Szwecji i Finlandii w szeregi Sojuszu potrzebna jest zgoda jeszcze siedmiu państw członkowskich. - Przy Czechach i Słowacji możemy zakładać, że nie powinno być większych problemów. Tak samo Półwysep Iberyjski. Hiszpanie czy Portugalczycy chyba nie będą próbować tutaj czegoś ugrać. Ale potem zaczynają się schody: Węgry, Turcja i Grecja - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Daniel Boćkowski.
- I to nie jest kwestia Grecji jako Grecji. Wiemy, jaki jest problem turecko-grecki. Trudno powiedzieć, na jakim kierunku będzie grał Erdogan. Trochę sobie zapunktował otworzeniem korytarza zbożowego, zobaczymy, jak on będzie działał w praktyce. W wewnętrznej polityce prezydent ponosi klęskę za klęską i to widać wyraźnie, że jest bardzo źle. Nie udało mu się uzyskać jakiejkolwiek akceptacji prób w obszarach północnej Syrii, więc będzie zapewne próbował coś ugrać.
- Pytanie, czy też Węgry nie będą próbowały czegoś ugrać. Mamy sytuację, że Ukraina zakręca kurki z powodu niemożliwości opłacania przez Rosję przesyłu gazu, co uderza w Węgry. Jestem ciekawy, jaka będzie reakcja Orbana - dodaje gość radiowej Jedynki.
Ekspert zauważa, że Węgry obecnie znajdują się w zupełnie innej sytuacji. - Nie mają teraz tego komfortu co jakiś czas temu, kiedy można było sprzedać społeczeństwu kwestie bezpieczeństwa energetycznego, dostaw rosyjskiego gazu i ropy. To im się teraz wywraca, i to dosyć mocno. Na dodatek te wszystkie nacjonalistyczne hasła im nie pomagają. Orban zawsze był takim cwanym pragmatykiem. Jeśli będzie próbował ugrać coś na kierunku ukraińskim, blokując akcesję Szwecji i Finlandii, to może być mu bardzo trudno. Chyba że będzie to jakiś nieformalny sojusz węgiersko-turecki - dodaje prof. Boćkowski.
Czytaj także:
Decyzja zależy od działań Rosji
Zdaniem gościa radiowej Jedynki trudno jest przewidzieć, jak w sprawie poszerzenia NATO postąpią władze Grecji, Turcji i Węgier. Jak dodaje, kluczowe będą działania Rosji, zarówno w kwestii wojny w Ukrainie, jak i w polityce międzynarodowej. - Ten trójkąt może nam jeszcze trochę zamieszać, a może się okazać, że przejdzie nam to spokojnie. To też będzie zależało od tego, jaki czas będzie dany, co się wydarzy na froncie i w co zagra Rosja. A widzimy, że Rosja staje się coraz bardziej nieprzewidywalna na wszystkich możliwych frontach. Od samych działań wojennych po bezpieczeństwo energetyczne i politykę.
Państwa członkowskie NATO nie mają konkretnego terminu na dokonanie ratyfikacji rozszerzenia Sojuszu. - To może potrwać jeszcze parę miesięcy. Obstawiam, że w interesie Stanów Zjednoczonych okres letni był okresem na dopięcie tego wszystkiego, aby jesienią pokazać nową wartość NATO i zacząć jeszcze bardziej grać skutkami polityki rosyjskiej - komentuje prof. Daniel Boćkowski.
W audycji również:
- To już 168. dzień wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Raport Pawła Buszki, prosto z Kijowa.
- FBI przeprowadziło wielogodzinną rewizję w rezydencji Donalda Trumpa. Otworzono jego sejf, a po przeszukaniu wyniesiono pudła z dokumentami – zapewne z tajnymi papierami, które Trump nielegalnie zabrał, odchodząc z Białego Domu. Po stronie wspierających go Republikanów zauważono, że waga ewentualnego przestępstwa, w którego sprawie Departament Sprawiedliwości prowadzi dochodzenie, nie wydaje się pasować do bezprecedensowego charakteru nalotu FBI na dom byłego prezydenta. Zwolennicy uważają to przeszukanie za polityczny atak na Trumpa i twierdzą, że skłoni go to do szybkiego ogłoszenia startu w wyborach prezydenckich w 2024 r. Uważają też, że incydent ten może okazać się bardzo korzystny politycznie dla byłego prezydenta.
- Rosja zaczęła proces przyłączania Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej na południu Ukrainy do swojej sieci energetycznej i odłączania jej od sieci ukraińskiej - poinformował prezes ukraińskiego koncernu Enerhoatom Petro Kotin. W tym celu w ciągu ostatnich trzech dni uszkodziła trzy linie energetyczne. Rozmowa z Wojciechem Jakóbikiem z portalu BiznesAlert.pl.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Michał Strzałkowski
Gość: prof. Daniel Boćkowski (Uniwersytet w Białymstoku)
Data emisji: 10.08.2022
Godzina emisji: 17.30
qch
Szwecja i Finlandia bliżej wejścia do NATO. Prof. Boćkowski: to może potrwać jeszcze parę miesięcy - Jedynka - polskieradio.pl