Festiwalowy sierpień. "Kulturalna Jedynka" w Szczebrzeszynie i Zwierzyńcu

Data publikacji: 15.08.2022 08:55
Ostatnia aktualizacja: 15.08.2022 10:23
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W "Kulturalnej Jedynce" podsumowaliśmy festiwale w Zwierzyńcu i Szczebrzeszynie
W "Kulturalnej Jedynce" podsumowaliśmy festiwale w Zwierzyńcu i Szczebrzeszynie, Autor - pixabay
Powoli do historii przechodzą tegoroczne odsłony dwóch festiwali. W niedzielę zakończył się Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie, a poniedziałek jest ostatnim dniem XXIII odsłony Letniej Akademii Filmowej.
  • Podczas tegorocznej odsłony Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu widzowie mogli obejrzeć ok. 150 filmów podzielonych na cykle. W ramach imprezy odbyły się również przedpremierowe pokazy nadchodzących produkcji.
  • Program Stolicy Języka Polskiego obejmował m.in. spotkania z autorami, występy artystyczne oraz rozmaite wystawy. Wydarzeniu towarzyszyła twórczość Mirona Białoszewskiego, który w tym roku obchodziłby setną rocznicę urodzin.
  • Patronem tych wydarzeń był program 1 Polskiego Radia. W "Kulturalnej Jedynce" podsumowaliśmy obie imprezy.

Ciężko byłoby wymienić wszystkie wydarzenia, jakie obejmowała tegoroczna edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. Najłatwiej jest napisać, że działo się wiele: odbyły się spotkania m.in. z Wojciechem Bonowiczem, Wojciechem Chmielarzem i Sylwią Chutnik, wystawa fotografii Leszka Mądzika, koncerty czy też debaty o języku. To jedynie część z tego, w czym mogli brać udział uczestnicy ósmej edycji festiwalu. Siedmiodniową imprezę zakończyło wydarzenie artystyczne na podstawie "Sklepów cynamonowych" Brunona Schulza. 

Podczas festiwalu przyznano również wyróżnienia. Laureatem tegorocznej Nagrody Wielkiego Redaktora został historyk literatury, edytor pracujący w Instytucie Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, prof. dr hab. Andrzej Stanisław Kowalczyk. Zdobywca nagrody w swojej pracy badawczej zajmuje się kulturą polską XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości emigrantów po 1939 roku. - Kiedy kilka lat temu dowiedziałem się o tej nagrodzie, to pomyślałem, że to świetny pomysł. Chociaż myślę, że nie wszyscy ją doceniają. Redaktor ma być skromny i nie liczyć na profity, zyski i sławę. Ta należy się autorowi - mówi laureat Nagrody Wielkiego Redaktora.

Podczas festiwalu w Szczebrzeszynie przyznano również nagrodę Człowiek Słowa. W tym roku jej laureatem został Marian Turski, historyk, działacz społeczny i dziennikarz. Wyróżnienie jest wyrazem uznania dla kunsztu słowa. - Trudno ufać słowom w dzisiejszych czasach. To wymaga pewnego rozeznania. To jest tak jak wtedy, gdy docierają różni posłańcy - musimy wtedy ocenić, który mówi prawdę. To jest totalny banał, ale jeżeli wyróżniamy się czymś od zwierząt, to tym, że umiemy ułożyć frazy. I chyba na tym polega homo sapiens - opowiadał laureat nagrody Człowiek Słowa.

Czytaj także:

Polskie kino w Zwierzyńcu

W programie tegorocznej edycji Letniej Akademii Filmowej szczególny nacisk położono na filmy polskie. Podczas imprezy widzowie mogli wziąć udział w przedpremierowych seansach kilku produkcji z naszego kraju. W poniedziałek, w trakcie ostatniego dnia festiwalu, swoją przedpremierę będzie miała również szwedzka produkcja "Comedy Queen" - opowieść o miłości i odwadze.

Festiwalowi towarzyszą również dwie retrospektywy: francuskiego eksperymentalnego reżysera Bertranda Mandico oraz aktora i reżysera Roberta Glińskiego. Ostatnim pokazem w trakcie 23. edycji Letniej Akademii Filmowej będzie projekcja "Emigrantów", która rozpocznie się o 19.15.

W audycji również:

- zapowiedź 53. Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem,

- propozycje Teatru Chorea w Łodzi - materiał Doroty Kołodziejczyk,

- Ewa Heine o spektaklu "Kwatera bożych pomyleńców" w Muzeum Powstania Warszawskiego.


POSŁUCHAJ

10:19

Podsumowanie festiwali w Szczebrzeszynie i Zwierzyńcu (Kulturalna Jedynka)

 

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadziła: Martyna Podolska

Data emisji: 14.08.2022

Godzina emisji: 23.10

qch

Dzień dobry z Jedynką
Dzień dobry z Jedynką
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.