"Pomniki, które mówią". Reportaż Czesławy Borowik [POSŁUCHAJ]

Data publikacji: 02.09.2022 09:20
Ostatnia aktualizacja: 02.09.2022 10:12
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Pomniki, które mówią" (zdjęcie ilustracyjne)
Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Pomniki, które mówią" (zdjęcie ilustracyjne), Autor - LanKS/shutterstock
Echa ludzkich losów zaklęte w trzech pomnikach: w Helenowie, Woli Gułowskiej i sercu rezerwatu Jata przypominają o następstwach, jakie dla polskiego wojska oznaczał w 1939 r. pakt Ribbentrop-Mołotow.

Janina Tymińska z Helenowa miała 7 lat, kiedy na kocach po bitwie pod Wolą Gułowską przyniesiono rozszarpanych żołnierzy. Od tamtej pory opiekuje się mogiłami. Mieszkańcy Helenowa nie oddali poległych żołnierzy na żaden cmentarz, zrobili im na środku wsi swój. To tak jakby chcieli, by pomiędzy nimi zamieszkali. Postawili im pomnik, który potem jeden z rodziny poległych zmienił na inny.

Czytaj również:

Drugi pomnik to budynek użyteczności publicznej - Dom Kultury Pomnik Czynu Bojowego Kleeberczyków, a w nim nowoczesna multimedialna placówka muzealna. Do trzeciego pomnika docieramy, pokonując spory kawałek leśną drogą rezerwatu Jata, gdzie stacjonował oddział Wacława Rejmaka ps. Ostoja. Tu spotykamy ostatnich żyjących partyzantów związanych m.in. z bitwą pod Gręzówką: mjr. Polikarpa Paducha i por. Stanisława Osypińskiego.

O historii związanej z trzema obiektami opowiada reportaż "Pomniki, które mówią" autorstwa Czesławy Borowik. Pokazane w nim miejsca wywołują wspomnienia, ale również wskazują na niezwykle trudną rolę polskich żołnierzy osaczanych przez Niemców i Sowietów zarówno w przypadku wojny obronnej, jak i tzw. wyzwalania pod koniec II wojny światowej.

POSŁUCHAJ

18:06

"Pomniki, które mówią" - reportaż Czesławy Borowik (Jedynka)

 

Tytuł reportażu: "Pomniki, które mówią" 

Autorka: Czesława Borowik 

Data emisji: 2.09.2022 r. 

Godzina emisji: 0.35

qch/ans

Lektury Jedynki
Lektury Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.