Postępy na froncie. Ekspertka: Ukraińcy mają bardzo przemyślaną politykę informacyjną

Data publikacji: 09.09.2022 18:41
Ostatnia aktualizacja: 09.09.2022 18:59
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Premier Mateusz Morawiecki, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i prezydent Łotwy Egils Levits (l) podczas konferencji prasowej w Kijowie
Premier Mateusz Morawiecki, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i prezydent Łotwy Egils Levits (l) podczas konferencji prasowej w Kijowie, Autor - PAP/Viktor Kovalchuk
- Ukraińcy nie tylko chcą się pochwalić swoimi działaniami, ale także mają bardzo przemyślaną politykę informacyjną - podkreśliła w Programie 1 Polskiego Radia Maria Piechowska. Ekspertka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych podsumowała też obecną sytuację na froncie.
  • Premier Mateusz Morawiecki oraz prezydent Łotwy Egils Levits w trakcie wizyty w Kijowie spotkali się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. 
  • Na wspólnej konferencji prasowej premier Morawiecki m.in. podziękował prezydentowi Ukrainy "za jego zrozumienie i gotowość do sprzedaży energii elektrycznej z elektrowni Chmielnicki do Polski".
  • Siły ukraińskie kontynuują dwie rozpoczęte niedawno ofensywy, na południu i na północnym-wschodzie kraju.

Szef rządu oraz prezydent Łotwy Egils Levits w trakcie wizyty w Kijowie spotkali się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Na wspólnej konferencji prasowej premier Morawiecki m.in. podziękował prezydentowi Ukrainy "za jego zrozumienie i gotowość do sprzedaży energii elektrycznej z elektrowni Chmielnicki do Polski".

Bardzo przemyślana polityka informacyjna

Ofensywa, która kilkanaście dni temu zaczęła się na południu Ukrainy toczyła się w ciszy, zaś ta, która kilka dni temu ruszyła na północnym-wschodzie Ukrainy toczy się w świetle kamer, głównie tych z telefonów komórkowych. - Ukraińcy nie tylko chcą się pochwalić, ale także mają bardzo przemyślaną politykę informacyjną - mówi Maria Piechowska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. - Widzimy od początku wojny, od lutego, że polityka informacyjna jest mistrzowska w wykonaniu Ukraińców. Działania na odcinku chersońskim przebiegały w ciszy (i były prośby od władz ukraińskich, aby nie dawać żadnych informacji z tego odcinka). Miało to na celu odwrócenie uwagi od tego, co się wydarzy pod Charkowem. Cisza miała powodować większe nadzieje - mówi gość radiowej Jedynki.

POSŁUCHAJ

20:09

Maria Piechowska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych o udanej ukraińskiej ofensywie na południu i północnym-wschodzie kraju (Więcej świata/Jedynka)

 

Podtrzymać ducha ukraińskiego

Jak podkreśliła Piechowska Ukraińcy niesamowity sukces odnieśli na odcinku charkowskim, gdzie informacji jest dość dużo. - Jest to też celowa polityka, która ma na celu z jednej strony przestraszyć Rosjan, by do nich dotarło, że wiele się tam dzieje i Rosja musi wycofywać się z tych miejscowości, a z drugiej strony, żeby podtrzymać ducha ukraińskiego - podkreśliła rozmówczyni Michała Strzałkowskiego.

Nieudana próba zorganizowania referendów

Na zajętych terenach Rosjanie próbowali organizować referendum na wzór tych z 2014 roku z Krymu i Donbasu. Teraz są informację, że o odwołują - Uważam za największe zwycięstwo Ukraińców w tym momencie to, że Rosjanie nie są w stanie przeprowadzić referendów na tych terenach. Jest to zasługa ruchu oporu na tych terenach, jak i niedawnej ofensywy oraz tego, że ludzie na tych terenach nie chcą współpracować z władzą okupacyjną i to jest największe zwycięstwo Ukrainy - podkreśla gość radiowej Jedynki. By przeprowadzić referendum potrzebne są struktury, lokale, ludzi, którzy zasiądą w komisjach wyborczych - I koniec końców osób, które zagłosują w referendum, a takich, jak widać jest mało - podkreśla rozmówczyni radiowej Jedynki.

Poza tym w audycji:

- Wspomnienie zmarłej królowej Elżbiety II - felieton Katarzyny Semaan i rozmowa z prof. Bartłomiejem Toszkiem 
z Uniwersytetu Szczecińskiego.
- Nadzwyczajne spotkanie ministrów państw Unii Europejskiej, odpowiedzialnych w swoich rządach za energetykę. Będą rozmawiać 
o działaniach, które należy podjąć w celu obniżenia cen energii. Relacja Beaty Płomeckiej. 

Audycja: Więcej świata

Goście:  prof. Bartłomiej Toszek (Uniwersytet Szczeciński), Mari Piechowska (PISM)

Data emisji: 9.09.2022

Godzina emisji: 17.32

Kościoły w Polsce i na świecie
Kościoły w Polsce i na świecie
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.