Sejm przyjął nowelizację ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, która zakłada m.in. definitywnie zerwanie z instytucjonalną opieką nad dziećmi, które z różnych powodów nie mogą wychowywać się w domu rodzinnym. To oznacza, że w Polsce nie będą budowane i otwierane nowe domy dziecka, a cała opieka przeniesie się do rodzin zastępczych.
- Generalnie taki jest kierunek, że tą ustawą chcemy wprowadzić całkowity zakaz tworzenia nowych placówek. Jednak, aby to mogło się wydarzyć i było realne w rzeczywistości, potrzebne jest dużo instrumentów, którymi chcemy pomóc samorządom w wypełnianiu takich zadań - powiedziała Barbara Socha.
Podkreśliła, że celem wprowadzanych zmian jest to, aby dzieci w Polsce, które zostały odebrane rodzicom biologicznym, miały jak najlepsze warunki do życia. - Wprowadzamy derejonizację i tak zwany zakaz blokowania miejsc w pieczy rodzinnej. Wprowadzamy także zmiany dot. procesów adopcyjnych, wydłużamy urlopy dla rodziców. Zmiany dotyczą również rodzin zastępczych - podwyższamy ich wynagrodzenie - wymieniała gość Jedynki.
Ogromna odpowiedzialność
Dodała, że jej zdaniem takie "działania pomogą samorządom zachęcić do podejmowania takich wyzwań, jak bycie rodziną zastępczą". - Doskonale wiemy, jak ogromną odpowiedzialnością jest podjęcie takiej pracy. Jednak widzimy, że jest w Polsce wiele powiatów, które z ogromnym sukcesem rozwijają rodziny zastępcze. (...) Dlatego chcemy w tym pomagać samorządom - zaznaczyła Barbara Socha.
- Wzrosną wynagrodzenia, będziemy promować rodzicielstwo zastępcze. Planujemy także kampanię społeczną - mówiła. - Widzimy, że dobra współpraca samorządów z rodzinami zastępczymi przynosi skutki - podkreśliła gość Jedynki.
Czytaj więcej:
Więcej w nagraniu.
Audycja: Sygnały dnia
Prowadziła: Katarzyna Gójska
Gość: Barbara Socha, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej
Data emisji: 19.09.2022 r.
Godzina emisji: 8.15
nj
Nowelizacja ustawy dot. rodzin zastępczych. Wiceminister rodziny wskazuje, co się zmieni - Jedynka - polskieradio.pl