Studio Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana było miejscem prezentacji wyjątkowego komiksu "Polskie Radio - wrzesień 1939". Historia rysunkowa, wydana przez Polskie Radio oraz Instytut Pamięci Narodowej, opowiada o dramatycznych wydarzeniach z września 1939 roku oraz o bohaterstwie pracowników Polskiego Radia.
Komiks "Polskie Radio - wrzesień 1939" przypomina też o zagadkowych wydarzeniach związanych z ukryciem części zbioru płyt, które wyniesiono z budynku Radia. Jedna z trzech części zbioru cały czas jest poszukiwana.
Akcja "Gdzie jest czarny neseser?"
Publikacja stanowi połączenie upamiętnienia postaw radiowców z prowadzonymi poszukiwaniami nagrań, stanowiących niezwykły fragment polskiego dziedzictwa narodowego. 6 maja 2022 roku w siedzibie Polskiego Radia odbyła się premiera albumu "Kolekcja płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku", zawierającego 93 spośród ok. 200 nagrań sprzed 83 lat. Rozpoczęto też wspieraną przez Instytut Pamięci Narodowej akcję poszukiwań zaginionej części dźwięków - "Gdzie jest czarny neseser?".
Działania Polskiego Radia wpisują się też w akcję #bezprzedawNIEnia - kampanię informacyjną poświęconą stratom wojennym, jakie Polska poniosła w wyniku niemieckiej agresji rozpoczętej 1 września 1939 roku.
Komiksy i gry planszowe
Jednym z autorów komiksu "Polskie Radio - wrzesień 1939" wydanego przez IPN we współpracy z Polskim Radiem jest Maciej Czaplicki. - Z rysunkiem i grafiką jestem za pan brat od 30 lat, profesjonalnie od 20 - opowiadał Czaplicki na antenie radiowej Jedynki. - Zaczynałem skromnie od opracowań graficznych w różnych czasopismach. Komiks jest u mnie stosunkowo od niedawna. Zaczynałem też od gier planszowych i nadal rysuję. To już ponad 25 projektów gier - mówił gość radiowej Jedynki.
Na początku były płyty
W tworzeniu komiksu o Polskim Radiu uczestniczyły łącznie 4 osoby, jak podkreśla Maciej Czaplicki. - Na początku od Polskiego Radia dostaliśmy płyty. Na szczęście te płyty się zachowały dzięki pracownikom Polskiego Radia z kampanii wrześniowej (...) - opowiada gość Programu 1 Polskiego Radia. - Jest to trudna historia naszej wojny. Radiowcy nie spodziewali się, że będą musieli jeszcze przed kampanią wrześniową tworzyć nagranie, które zostało odtworzone 1 września. Żaden radiowiec, żaden Polak nie spodziewał się, że po dwóch dniach będzie w innej rzeczywistości, że będzie musiał na tor boczny odstawić normalne życie, w którym żył z dnia na dzień - dodaje Maciej Czaplicki.
Źródło: YouTube Polskie Radio
Czytaj także:
Jak powstawał komiks "Polskie Radio - wrzesień 1939"?
Praca nad komiksem wymagała m.in. dokładnego poznania i przyswojenia sobie kolejnych dat i wydarzeń z tamtego okresu. - Najtrudniejsze było stworzenie scenariusza, potem storyboardu, tworzenie czarno-białych rysunków (...) - opowiada Maciej Czaplicki. - Ten komiks ma aż (albo tylko) 48 stron. Powstawał pół roku. To, jak na powstanie komiksu od scenariusza po druk, jest ekspresowym tempem. Nie mieliśmy zdjęć (nie ma zdjęć Warszawy z 1939 r.). Polskie radio ma nagrania, zdjęć nie ma - podkreśla gość Programu 1 Polskiego Radia.
Tytuł audycji: Wolna sobota z Jedynką
Prowadził: Daniel Wydrych i Patryk Michalski
Gość: Maciej Czaplicki (autor komiksu "Polskie Radio - wrzesień 1939")
Data emisji: 01.10.2022
Godzina emisji: 8.20
djr/kor
Maciej Czaplicki: komiks "Polskie Radio - wrzesień 1939" to trudna historia wojny - Jedynka - polskieradio.pl