Komiks "Polskie Radio - wrzesień 1939". Historia obrony Warszawy

Data publikacji: 03.10.2022 11:41
Ostatnia aktualizacja: 06.10.2022 12:12
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Komiks "Polskie Radio – wrzesień 1939".
Komiks "Polskie Radio – wrzesień 1939". , Autor - Cezary Piwowarski / Polskie Radio
Komiks "Polskie Radio - wrzesień 1939" przedstawia historię obrony Warszawy we wrześniu 1939 roku przez pryzmat pracy radiowców. Wydawnictwo opisuje też moment wyniesienia i ukrycia archiwalnych nagrań. Publikacja jest wspólną pracą Polskiego Radia i Instytutu Pamięci Narodowej.

Premiera komiksu miała miejsce w piątek (30.09). Pracownicy Polskiego Radia, pozostając w walczącej Warszawie, przekazywali informacje o sytuacji wojennej i podtrzymywali na duchu mieszkańców stolicy. Komiks upamiętnia ich bohaterską postawę i opisuje powojenną historię poszukiwania nagrań z tego okresu. - Praca była dosyć utrudniona, bo mieliśmy tylko nagrania dźwiękowe, a Warszawy, jaką przedstawiliśmy w komiksie, już nie ma. Staraliśmy się ją odtworzyć wiernie, ponieważ jest to komiks historyczny, przedstawiający zarazem wrzesień w nagraniach radiowych. Przedstawialiśmy osoby, postacie, dane sytuacje, które były dosyć istotne, walkę też przez Polskie Radio - opowiada współautor komiksu, Maciej Czaplicki z Instytutu Pamięci Narodowej.

- Polskie Radio w tamtych czasach było w zasadzie jedynym medium, które na Europę przekazywało informacje o walczącej Warszawie i walczącej Polsce. Żadne inne media nie wychodziły, było kilka gazet, ale w zasadzie zajmowały się przedrukowaniem wypowiedzi prezydenta Starzyńskiego i innych osób z Warszawy - dodaje współautor publikacji.

Czytaj również:

Odtworzyć historię

Największym wyzwaniem podczas pracy nad komiksem było odtworzenie wydarzeń września 1939 roku. - Z samych nagrań radiowych ciężko było to wszystko wyciągnąć, ale na szczęście przy współpracy Instytutu Pamięci Narodowej i Archiwum Polskiego Radia udało nam się dość wiernie odtworzyć całą historię - mówi Maciej Czaplicki.

Ważnym elementem wydawnictwa jest przekaz graficzny. - W zasadzie wszystkie mimiki, twarze, postacie, odzwierciedlały tamtą historię i powagę sytuacji. Też trzeba wziąć pod uwagę, że Polskie Radio nadawało w zasadzie przez pierwsze 20 dni kampanii wrześniowej 1939 roku. I nagrania szły, były retransmitowane, i były puszczane w całej Polsce. To dzięki Polskiemu Radiu Europejczycy wiedzieli, że nadal walczy Warszawa, Hel i inne miejsca w Polsce - zaznacza współautor komiksu.

Poszukiwania zaginionych nagrań

W wydawnictwie przedstawiono również historię ukrycia części zbiorów płyt ewakuowanych ze zbiorów Polskiego Radia we wrześniu 1939 roku. Jedna z trzech części wciąż nie została odnaleziona. Na początku maja tego roku rozpoczęło się narodowe poszukiwanie zaginionych nagrań Polskiego Radia. Akcję "Gdzie jest czarny neseser?" wspierają Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Pamięci Narodowej.


Ponadto w audycji:

Kim jest Anish Kapoor?  Michał Montowski o fenomenie światowej sławy artysty.

- O najważniejszych ideach filmu "IO" oraz o pracy na planie tego filmu, porozmawialiśmy przy okazji premiery kinowej z aktorką Sandrą Drzymalską, odtwórczynią roli Kasandry.

- Trzy minuty o teatrze. Ewa Heine opowiada spektaklu "Matylda" w warszawskim Teatrze Syrena.

POSŁUCHAJ

23:34

„Polskie Radio - wrzesień 1939". Historia obrony Warszawy przez pryzmat pracy radiowców (Kulturalna Jedynka)

 

Prowadziła: Joanna Sławińska

Goście: Maciej Czaplicki (współautor komiksu "Polskie Radio - wrzesień 1939", Instytut Pamięci Narodowej), Sandra Drzymalska (aktorka)

Data emisji: 02.10.2022

Godzina emisji: 23.09

qch/kor

Sygnały dnia
Sygnały dnia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.