Jak pieszy ma świecić przykładem? Wystarczy, że założy odblask

Data publikacji: 08.10.2022 09:50
Ostatnia aktualizacja: 11.10.2022 17:56
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Policja zachęca pieszych do noszenia elementów odblaskowych
Policja zachęca pieszych do noszenia elementów odblaskowych, Autor - Marcin Bielecki/PAP
Jesienna aura i szybko zapadający zmrok sprawiają, że piesi są słabo widoczni na drogach. - Widoczność najlepiej zapewnić poprzez noszenie elementów odblaskowych - podpowiada w Programie 1 Polskiego Radia Joanna Skręt z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Gdańsku. Odblaski powinny zakładać nie tylko dzieci, ale również dorośli.

W ramach akcji "Świeć Przykładem" policjanci rozdają w szkołach odblaski, natomiast na drogach przypominają pieszym o obowiązku noszenia kamizelek odblaskowych. Joanna Skręt z KWP w Gdańsku przyznaje, że widoczność najlepiej zapewnić właśnie poprzez noszenie elementów odblaskowych. - Czy to kamizelki, opasek czy już gotowych ubrań z elementami odblaskowymi - mówi.

Zgodnie z przepisami korzystanie z odblasków poza obszarem zabudowanym jest obowiązkowe. - Pieszy, który porusza się drogą, która nie jest drogą dla pieszych, poza terenem zabudowanym i po zmierzchu, jest zobowiązany, aby mieć taki odblask - wyjaśnia policjantka.

- Zachęcamy, aby odblask mieć także w mieście, ponieważ wcześnie zapadający zmierzch i deszczowa pogoda ograniczają widoczność dla kierującego. W związku z tym również piesi są mniej widoczni. Szczególnie że jesienią i zimą często nosimy ciemne ubrania - dodaje.

Co mówią badania?

Badania pokazują, że kierowca znacznie lepiej widzi osobę w kamizelce odblaskowej. - Taką osobę zobaczymy o wiele wcześniej. Nie z 20-30 metrów, ale już nawet ze 150 metrów w światłach drogowych. To daje czas oraz odległość, żeby kierowca właściwie zareagował i mógł nas ominąć. Jeżeli będzie taka konieczność, to również żeby się zatrzymał - twierdzi Joanna Skręt.

Słowa policjantki potwierdza jedna ze słuchaczek. - Często podróżuję i faktycznie w terenie niezabudowanym, jeżeli ktoś jest ubrany na ciemno, to po prostu go nie widać. Dosłownie jest to widoczność z 5-10 metrów (…). Ja staram się zakładać elementy odblaskowe chociaż na buty czy kurtkę, aby coś się świeciło - słyszymy.

Źródło: Pomorska Policja/YouTube

Odblaski dla dzieci i dorosłych

Policjanci w związku z nadejściem jesieni coraz częściej sprawdzają, czy piesi zakładają odblaski poza terenem zabudowanym. Organizują również spotkania w szkołach, jak i przekazują elementy odblaskowe. - Chcemy wpływać na świadomość osób, żeby to nie była kwestia zagrożenia karą bądź też jakiś obowiązek, ale żebyśmy sami mieli poczucie, że dbamy o swoje bezpieczeństwo - informuje Joanna Skręt.

W tym przypadku szczególnie ważne jest bezpieczeństwo dzieci. Dlatego warto przyczepić taki odblask na przykład do plecaka naszej pociechy. - Dla dzieci gama tych produktów jest bardzo szeroka. Są to zawieszki w kształcie ulubionego bohatera z bajki, zwierzątek czy różnego rodzaju samochodów. Są to także maskotki odblaskowe - zauważa policjantka.

Z kolei dorośli mogą korzystać m.in. z odblaskowych parasoli, siatek zakupowych czy plecaków.

POSŁUCHAJ

03:13

Jak pieszy powinien świecić przykładem? Wystarczy, że założy odblask (Wolna sobota z Jedynką)

Czytaj także:

Tytuł audycji: Wolna sobota z Jedynką

Prowadził: Daniel Wydrych

Gość: Joanna Skręt (Wydział Ruchu Drogowego KWP w Gdańsku)

Data emisji: 8.10.2022

Godzina emisji: 7.20

DS/kor

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.