Rząd zamraża ceny prądu. Artur Soboń: to kwota dużo niższa niż rynkowa

Data publikacji: 12.10.2022 08:53
Ostatnia aktualizacja: 12.10.2022 10:28
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
- To rozwiązania, które wpisują się w propozycje KE, nie czekamy finalnie na rozwiązania europejskie, przygotowujemy wcześniej krajowe, ale zgodne z tym, o czym rozmawiamy na poziomie KE - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister finansów Artur Soboń, odnosząc się do zapisów ws. cen energii.

Wiceminister finansów mówił w "Sygnałach dnia" o rozwiązaniach w związku z rosnącymi cenami energii.

- Stworzyliśmy matrycę pomocy dla wszystkich rodzajów źródeł zasilania i ciepła, gdzie mamy z jednej strony odciążenie podatkowe z VAT i akcyzy, z drugiej mamy wprost dopłaty dla pozostałych surowców, one się nie łączą, a uzupełniają - wyjaśnił Artur Soboń.

Wiceminister finansów powiedział, że zamrożenie cen prądu na poziomie 785 złotych za megawatogodzinę jest poniżej kwot rynkowych.

. .

Kwota podobna do kosztu produkcji energii

- To kwota dużo niższa niż rynkowa, ceny na towarowej giełdzie energii są też dużo wyższe. To cena, która jest poniżej ceny rynkowej, a jednocześnie zapewnia pokrycie realnych kosztów - powiedział wiceminister. - Jest zbliżona do kosztów produkcji energii - zaznaczył.

Jeśli w umowach na rok 2023 cena prądu będzie wyższa od zaproponowanego limitu, to będzie ona wyrównana automatycznie od 1 stycznia. Obniżka cen prądu ma być finansowana głównie z zysków wytwórców energii - przez wprowadzenie pułap u przychodowego dla spółek wytwarzania i obrotu energią.

- To rozwiązanie, nad którym pracuje ministerstwo klimatu, wspieranie przez ministerstwa rozwoju i finansów - zaznaczył Soboń.


POSŁUCHAJ

19:13

Artur Soboń: cały czas jest nasz postulat, aby ceny ETS zeszły do poziomu, który sama KE przewidywała i w oparciu o które tworzyliśmy naszą politykę energetyczną państwa do r. 2040, to byłyby ceny trzykrotnie niższe, niż te, które dziś są na rynku (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

Ustabilizowanie cen

Rządowa propozycja wprowadzenia maksymalnych cen prądu dla gospodarstw domowych, odbiorców wrażliwych, samorządów oraz małych i średnich przedsiębiorstw ma zagwarantować ustabilizowanie cen, ograniczenie oczekiwań inflacyjnych i utrzymanie konkurencyjności naszej gospodarki.

W przypadku gospodarstw domowych cena maksymalna powyżej limitów to 693 zł/MWh. Te limity to 2 MWh zużycia dla gospodarstw domowych, 2,6 MWh dla osób niepełnosprawnych i 3 MWh dla rolników i rodzin z Kartą Dużej Rodziny.

Odbiorcy wrażliwi

Zgodnie z założeniami ustawy do grupy odbiorców wrażliwych zaliczono "szeroko rozumiane podmioty użyteczności publicznej, do której należą placówki służby zdrowia, szkoły i uczelnie wyższe, placówki zajmujące się szeroko rozumianą opieką nad różnymi grupami społecznymi (jednostki pomocy społecznej, wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, integracji społecznej, żłobki i kluby dziecięce, noclegownie, placówki opieki nad osobami niepełnosprawnymi)". Podkreślono, że przedmiotowa grupa odbiorców w dużej mierze podlega organizacyjnie jednostkom samorządu terytorialnego.

Audycja: "Sygnały dnia"

ProwadzącyKrzysztof Świątek

Data emisji: 12.10.2022

Godzina emisji: 7.15

pg

Tylko szczerze
Tylko szczerze
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.