Serial "Polskie drogi" został nakręcony pod koniec lat 70. Opowiada o losach wojennych Polaków na przykładzie dwóch przyjaciół - podchorążego i kaprala. Akcja serialu rozgrywa się głównie w Warszawie i Krakowie. - Ten serial był bardzo lubiany przez Polaków. W tle jest taka historia sensacyjna, ponieważ główny bohater, grany przez Karola Strasburgera, przejmuje tożsamość oficera, który zginął w kampanii wrześniowej. Okazuje się, że oficer był zamieszany w przewóz pewnego ładunku - opowiada Katarzyna Maślińska-Jęczeń.
- Ścieżka dźwiękowa w tym filmie jest bardzo znana i jest bardzo rozpoznawalna. Wykorzystywana była w różnych innych odniesieniach. Bardzo często grywana była w instrumentalnych występach Orkiestry Polskiego Radia. Ale ten liryczny wątek tak bardzo łączył się z filmem, że w latach 70., 80., 90. właściwie każdemu Polakowi ta melodia kojarzyła się z tym konkretnym serialem - wyjaśnia gość audycji.
Czytaj również:
Agata Steczkowska i Katarzyna Maślińska-Jęczeń rozmawiały również o serialu "Rodzina Połanieckich", nakręconym na podstawie książki Henryka Sienkiewicza. - W chwili, kiedy książka została opublikowana, zebrała bardzo złą krytykę. Na przykład Czechow i Tołstoj bardzo niepochlebnie wypowiadali się o tej książce. (...) W latach 70. książka została zekranizowana. Stworzono z niej serial telewizyjny, w którym zatrudniono bardzo dobrych aktorów. Akcja toczyła się w pięknych plenerach, kostiumy uszyto na wzór XIX-wiecznych. Plan filmowy był bardzo dobrze zorganizowany, w związku z tym ekranizacja wypadła bardzo wiarygodnie - mówi gość audycji.
Oprócz tego w audycji przypomniano dzieła Krzesimira Dębskiego i jego kompozycję do serialu "Ogniem i mieczem", a także produkcje skierowane do młodych widzów: dobranocki "Miś Colargol" i "Miś Uszatek".
Tytuł audycji: Mój świat dźwięków
Prowadziła: Agata Steczkowska
Gość: Katarzyna Maślińska-Jęczeń
Data emisji: 13.10.2022
Godzina emisji: 0.10
qch/kor