- Naszym kierunkiem na przyszłość są SMR, czyli małe reaktory modułowe, których moc pozwala na to, aby lokalizować je w miejscach najdogodniejszych dla odbiorców i systemu - zapowiedział Daniel Obajtek w mediach, informując o planach Orlenu. Wskazał też, że Orlen wyklucza zaangażowanie w "duży atom".
Świat patrzy w kierunku SMR
- Dziś minireaktory są zastosowane choćby w okrętach podwodnych - to nie jest technologia obca - powiedział Daniel Obajtek w audycji "W otwarte karty".
Zauważył, że "świat szedł w duże reaktory", a teraz zaczyna patrzeć w kierunku SMR. Zwrócił uwagę, że w SMR inwestuje Kanada, chcą inwestować USA, a także kraje europejskie i arabskie.
Mały i duży atom
- Jest szansa, że w Polsce pierwszy SMR powstanie w 2028 roku - poinformował. - Ten atom SMR może zastąpić byłe elektrownie węglowe, które już będą za jakiś czas wygaszać swoją działalność - dodał.
Daniel Obajtek podkreślił, że małe reaktory nie są zagrożeniem dla dużych elektrowni jądrowych, które mają powstać w Polsce z udziałem Amerykanów i Koreańczyków, lecz są ich uzupełnieniem.
- Bardzo mocno kibicuję powstaniu "dużego atomu". W Polsce jest miejsce na "duży atom" i on jest konieczny - dodał, chwaląc działania rządu w tym zakresie.
Nie zostać w tyle
Gość Jedynki ocenił, że z powodu kryzysu energetycznego rozwój technologiczny bardzo na świecie przyspieszy.
- My nie możemy być w tyle, my musimy iść tak, jak idzie cały świat. Nie zawsze musimy gonić - dodał.
Audycja: W otwarte karty
Prowadziła: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Gość: Daniel Obajtek (prezes PKN Orlen)
Data emisji: 13.11.2022
Godzina emisji: 15.10
fc/kor
Daniel Obajtek: reaktory SMR to uzupełnienie dużych elektrowni jądrowych - Jedynka - polskieradio.pl