"Za drzwiami uczelni". Reportaż nominowany do Melchiorów [POSŁUCHAJ]

Data publikacji: 18.11.2022 13:30
Ostatnia aktualizacja: 18.11.2022 18:13
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Reportaż "Za drzwiami uczelni" ukazuje problem przemocy w środowisku aktorskim
Reportaż "Za drzwiami uczelni" ukazuje problem przemocy w środowisku aktorskim , Autor - Shutterstock
17 listopada poznaliśmy laureatów konkursu Melchiory 2022. Nominowany w kategorii "Reportaż" utwór Antoniego Rokickiego został doceniony przez jury za wielostronne ukazanie przemocy w środowisku aktorskim. Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Za drzwiami uczelni". 

Marzec 2021 roku. Anna Paliga, absolwentka Łódzkiej Szkoły Filmowej, wydaje oświadczenie, w którym stwierdza, że będąc studentką aktorstwa, padła ofiarą przemocy ze strony swoich wykładowców. Podaje ich imiona i nazwiska.

 - Na wydziale aktorskim panuje absurdalne i niszczące przekonanie, że młodych należy "łamać" i "przyzwyczajać do zaciskania zębów", a także że "doświadczanie przemocy pomoże im zostać lepszymi aktorami". (...) Usłyszałam, że nie umiem zaciskać zębów, a powinnam i że jestem "zbyt miękka na ten zawód". Skończyło się to dla mnie załamaniem nerwowym, tabletkami przeciwlękowymi i długotrwałą terapią - pisze Paliga.

Po oświadczeniu Paligi internet zalała fala komentarzy obecnych i byłych studentów uczelni artystycznych z całego kraju.

Wielu z nich bardzo negatywnie wspomina tzw. fuksówki, będące dla adeptów aktorstwa obowiązkowym "chrztem bojowym". - Dla mnie to było za dużo. Przekroczyło to moją odporność - przyznał w reportażu Antoniego Rokickiego aktor Michał Czernecki. - Jakoś to wytrzymałem do czwartego dnia, kiedy starsza studentka-mistrzyni rzuciła we mnie butelką z piwem, poszły straszne wyzwiska - powiedział Artur Gotz, aktor i wokalista.

- Zamiast się cieszyć z tego, że jesteśmy w takim miejscu, mamy takich pedagogów, myśmy szli ponurzy, zmęczeni, nie rozmawialiśmy ze sobą. Wszyscy myśleli tylko o tym, co się będzie działo w akademiku wieczorem - opowiedział Czernecki. Gotz podkreślił, że jemu siłę do zrezygnowania z "fuksówki", co często wiązało się z ostracyzmem, dała Kinga Preis, która zaczepiła go na mieście, gdy szedł "przyozdobiony" w fuksówkowe akcesoria. Powiedziała mu, że sama nie wzięła udziału w "zabawie".

Zobacz też: 

Tytuł reportażu: "Za drzwiami uczelni" 

Autor: Antoni Rokicki 

Data emisji: 15.11.2022 r. 

Godzina emisji: 1.26

ans/kor

Złote czasy radia
Złote czasy radia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.