Oświadczenie von der Leyen ws. rosyjskich aktywów. Prof. Grabowska: mocno spóźnione działania

Data publikacji: 30.11.2022 18:37
Ostatnia aktualizacja: 30.11.2022 21:40
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen , Autor - PAP/EPA DUMITRU DORU
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała w środę prace nad międzynarodowym porozumieniem umożliwiającym konfiskatę zamrożonych rosyjskich aktywów. Uzyskane tą drogą pieniądze miałyby zostać wykorzystane na wypłatę odszkodowań dla Ukrainy.

Zamrożenie rosyjskich aktywów

"Mamy środki, by zmusić Rosję do zapłaty. Zablokowaliśmy 300 miliardów euro rezerw Rosyjskiego Banku Centralnego i zamroziliśmy 19 miliardów euro należących do rosyjskich oligarchów. W krótkim okresie moglibyśmy wspólnie z naszymi partnerami stworzyć strukturę do zarządzania tymi funduszami i ich inwestowania. Pieniądze przeznaczylibyśmy wtedy na Ukrainę" - podkreśliła von der Leyen.

- Jest to działanie mocno spóźnione, ponieważ Parlament Europejski wzywał KE do tego typu działań już w maju - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia prof. Genowefa Grabowska, ekspert ds. prawa międzynarodowego i europejskiego. - Była rezolucja, która wręcz wzywała Komisję Europejską do przygotowania narzędzi prawnych, które obejmowałyby sankcje przeciwko Rosji za agresję na Ukrainę, zbrodnie, które tam są dopuszczane i za przewinienia związane z naruszaniem pokoju i bezpieczeństwa - podkreśla gość Jedynki. 

Powołanie specjalnego trybunału 

Przewodnicząca KE zaproponowała też powołanie specjalnego trybunału, wspieranego przez ONZ, w celu zbadania i ścigania zbrodni rosyjskich na Ukrainie. - Dopóki w składzie stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ będzie Rosja, to udział narodów zjednoczonych w kreacji takiego sądu jest praktycznie niemożliwy - uważa prof. Grabowska. - Najpierw powinno się ubezwłasnowolnić Rosję w Radzie, zabrać jej prawo weta, ponieważ jako agresor złamała wszystkie zasady opisane w Karcie Narodów Zjednoczonych i słusznie powinna być z grona państw odpowiedzialnych za utrzymanie pokoju i bezpieczeństwa wyeliminowana - stwierdza rozmówczyni Pawła Lekkiego. 


POSŁUCHAJ

17:20

Prof. Grabowska o oświadczeniu Ursuli von der Leyen ws. rosyjskich aktywów (Więcej świata/Jedynka)

 

Czytaj także:


Ponadto w audycji: 

- Drugi dzień obrad ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Bukareszcie z udziałem szefa naszej dyplomacji Zbigniewa Raua - relacja Wojciecha Cegielskiego oraz rozmowa z prof. Danielem Boćkowskim z Uniwersytetu w Białymstoku.

- Prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew po wizycie w Moskwie udał się do Paryża. Kazachstan to surowcowa potęga. O jego względy zabiega zarówno Europa, jak i Chiny, ale w geopatycznej rozgrywce wciąż swoją rolę odgrywa Moskwa. Kazachstan ma 250 pól gazowych i naftowych, obsługiwanych przez największe korporacje (m.in. Chevron, Total, Exxon Mobil, Royal Dutch Shell, British Gas). Ma też rezerwy ropy wynoszące 30 mld baryłek, co czyni z niego największego producenta ropy w Azji Środkowej. Więcej w felietonie Michała Strzałkowskiego. 

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: prof. Genowefa Grabowska (ekspert ds. prawa międzynarodowego i europejskiego), prof. Daniel Boćkowski (Uniwersytet w Białymstoku)

Data emisji: 30.11.2022

Godzina emisji: 17.32

PAP/IAR/ans/kor

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.