"Nitram", "Kociarze" i "Śubuk". Na co warto wybrać się do kina?

Data publikacji: 02.12.2022 09:27
Ostatnia aktualizacja: 02.12.2022 10:00
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Na które kinowe premiery warto się wybrać?
Na które kinowe premiery warto się wybrać?, Autor - shutterstock

POSŁUCHAJ

"Nitram", "Kociarze" i "Śubuk". Na co warto wybrać się do kina? (Magazyn Bardzo Filmowy/Jedynka)

Premiery tygodnia wskazują już, że zbliża się koniec roku. Coraz więcej mamy tytułów rozrywkowych, świątecznych i familijnych. Jednak na ekrany wchodzi też "Nitram", dreszczowiec australijski na podstawie tragicznych wydarzeń w Port Arthur, największej masakry w historii Australii. W programie również amerykański film dokumentalny "Kociarze" oraz dramat polski "Śubuk".

Nitram - australijski dreszczowiec

Na ekrany kin, w piątek 2 grudnia, wchodzi australijski dreszczowiec "Nitram". To film oparty na faktach: w kwietniu 1966 roku, w ośrodku wakacyjnym w Port Arthur, Martin Bryant zastrzelił 35 turystów, a wiele innych osób ranił. - Ale nie obrazy przemocy są w tym filmie najważniejsze. Nie chodzi o odtworzenie największej tego typu masakry w historii Australii, tylko o zgłębienie postaci zabójcy. Jego charakteru i osobowości, choć film nie jest biografią mordercy - przekonuje Michał Montowski.

Na ekranie Caleb Landry Jones (w roli Nitrama), Judy Davis (w roli matki) oraz Anthony LaPaglia (w roli ojca). Autorem filmu, reżyserem i scenarzystą jest Justin Kurzel, jeden z najciekawszych i najważniejszych twórców kina australijskiego. Twórca ten w swoich filmach koncentruje się na pytaniach dotyczących poczytalności i źródeł przemocy. W swoim dorobku ma m.in. "Snowtown" (2011), adaptację "Makbeta" oraz film "Prawdziwa historia gangu Kelly'ego".

YouTube/GutekFilm

Śubuk i Matecznik - polskie dramaty społeczne

Tytuł "Śubuk" to imię Kubuś, ale czytane od tyłu. Film w reżyserii Jacka Lusińskiego, na podstawie scenariusza Szymona Augustyniaka, częściowo inspirowany jest prawdziwymi wydarzeniami. Poznajemy doświadczenia młodej matki autystycznego chłopca w Polsce. To wiele lat zderzania się z bezdusznością, biurokracją, z systemem edukacji. Walka matki doprowadza jednak do pewnych zmian. - Film jest pełen emocji, ale ton ma jasny z dużą dozą optymizmu - analizuje Michał Montowski. Na ekranie Małgorzata Gorol, Marta Malikowska, Aleksandra Konieczna, Wojciech Dolatowski, Andrzej Seweryn czy Filip Pławiak. 

"Matecznik" w reżyserii Grzegorza Mołdy opowiada losy Karola, chłopaka warunkowo zwolnionego z poprawczaka. Trafia on do "mieszkania treningowego" i uczy się nowego życia. Jest poddany elektronicznemu nadzorowi i liczy na pomoc Marty. - Lekcje z nią sprawiają, że więź między nimi zaczyna zmieniać charakter - słyszymy w recenzji prowadzącego Magazyn Bardzo Filmowy. W rolach głównych: Michał Zieliński i Agnieszka Kryst. Na ekranie również Wioletta Kopańska i Marcin Cecko. Film dostał nominację do tegorocznych Złotych Lwów w kategorii filmów mikrobudżetowych.

YouTube/Galapagos

Kociarze - amerykański film dokumentalny

Reżyserka Mye Hoang raczy nas wzruszającą opowieścią o przyjaźni kilku mężczyzn z kotami, zwierzętami, które odmieniły ich życie na lepsze. Wybrano ludzi kompletnie różnych. Każdy jest w innym wieku, gdzie indziej mieszka, ma inny statut ekonomiczny czy zawód. Każdemu z nich kot pomógł jednak przetrwać pandemię i życiowe kryzysy. Zwierzęta pozwoliły im uświadomić sobie również, że warto nieść pomoc innym. "Kto szuka pozytywnej energii i wzruszeń, wybierze "Kociarzy" - słyszymy.

W audycji również:

15 grudnia rocznica światowej premiery "Przeminęło z wiatrem", a kilka dni temu zmarł ostatni aktor z obsady tego legendarnego filmu. Przypomnieliśmy ekranizację powieści Margaret Mitchell: zdobycie tytułu Amerykańskiego Filmu Narodowego, wielu nagród filmowych oraz pojawienie się zarzutów, które filmowi stawia się do dziś. Co "przeminęło", a co jednak zostało?

- w Notatniku Kinomana 100 lat Gérarda Philippe'a,

Ponadto: Przegląd Mistrzów Kina Hiszpańskiego (Warszawa, Kraków, Wrocław) także on-line (Ninateka), za darmo, od 8 grudnia. Pokazy rekonstrukcji filmów.

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadził: Michał Montowski

Goście: Katarzyna Wajda, Kinga Kowalska (organizatorka Przeglądu Mistrzów Kina Hiszpańskiego)

Data emisji: 1.12.2022

Godzina emisji: 23.09

mg/kor

Dzień dobry z Jedynką
Dzień dobry z Jedynką
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.