Afera korupcyjna w PE
Belgijska policja od piątku prowadzi intensywne działania w związku ze śledztwem w sprawie kupowania wpływów przez Katar. Policja przeszukała 20 domów i mieszkań, wkroczyła też do biur w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Funkcjonariusze zabezpieczyli między innymi komórki, komputery i ponad pół miliona euro w gotówce.
Jedną z czterech zatrzymanych osób jest wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Eva Kaili, która wczoraj została odwołana z tego stanowiska. W jej mieszkaniu policjanci znaleźli worki z pieniędzmi, łącznie 150 tysięcy euro.
Odwołana w tym tygodniu ze stanowiska wiceszefowej Parlamentu Europejskiego grecka europosłanka Eva Kaili nie jest jedyną negatywną bohaterką afery korupcyjnej w PE, której tłem jest lobbing na rzecz Kataru. W sprawę zamieszana jest również jej rodzina, a także inni politycy. - Można odnieść wrażenie, że pani była wiceprzewodnicząca PE została złapana na gorącym uczynku, bo taka jest dynamika tej sytuacji. Wiemy o całych torbach gotówki, a prokuratura belgijska łącznie doliczyła się półtora miliona euro, gdyż mamy do czynienia z innymi osobami współpracującymi z zatrzymaną - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr Andrzej Anusz z Instytutu Piłsudskiego.
Czy skandal zniszczy reputację PE?
- Niestety ta afera uderza w Parlament Europejski. Zwłaszcza w tym czasie, kiedy UE prowadzi różne gry polityczne w kontekście Ukrainy, PE powinien cieszyć się dużym autorytetem - podkreśla gość Jedynki. - Zwróćmy uwagę, że PE to jest jedyna instytucja europejska wybieraną bezpośrednio przez obywateli UE i w związku z tym ci obywatele, którzy głosują na europarlamentarzystów, mają poczucie, że to jest instytucja, która jest przeżarta korupcją - ocenia dr Andrzej Anusz.
Czytaj również:
Ponadto w audycji:
- Na Białorusi rozpoczęła się nieplanowana kontrola gotowości bojowej armii - podały rosyjskie media niezależne. W ramach ćwiczeń białoruscy żołnierze mają wybudować przeprawy mostowe przez rzeki Niemen i Berezyna, co wskazuje na operowanie w pobliżu granic Polski, Litwy i Ukrainy. Więcej w materiale Michała Strzałkowskiego.
- W Parlamencie Europejskim ceremonia wręczenia Nagrody Sacharowa dla narodu ukraińskiego - zdalnie na sali plenarnej przemówienie wygłosi prezydent Zełenski. Z drugiej strony wciąż nie ma porozumienia wśród krajów członkowskich w sprawie 9. pakietu sankcji wobec Rosji, a niektóre z państw zaczynają wprost mówić o gwarancjach dla Rosji. Gościem audycji był prof. Michał Kleiber z PAN.
- Bruksela - międzynarodowy szczyt UE ASEAN z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego - korespondencja Beaty Płomeckiej.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Paweł Lekki
Goście: dr Andrzej Anusz (Instytut Piłsudskiego), prof. Michał Kleiber (Polska Akademia Nauk)
Data emisji: 14.12.2022
Godzina emisji: 17.32
ans/kor
Dr Andrzej Anusz: afera korupcyjna uderza w prestiż Parlamentu Europejskiego - Jedynka - polskieradio.pl