- Płyniemy przez tę historię. Zamysł był taki, żeby pokazać, że ta historia płynie, ona się rozwija. Pałac Saski jest dla nas punktem wyjścia dla opowiedzenia szerszej historii Polski, dlatego w serwisie przechodzimy od szczegółu do ogółu - mówi w "Czterech porach roku" w Programie 1 Polskiego Radia Bartłomiej Makowski z Redakcji Serwisów Specjalnych Polskiego Radia, współautor projektu.
Przed II wojną światową zachodnia pierzeja placu Piłsudskiego była jednym z najważniejszych, najbardziej reprezentacyjnych miejsc w kraju. Przez niemal 300 lat znajdujące się tutaj budynki – Pałac Saski i Pałac Brühla – były świadkami przełomowych wydarzeń w historii Polski. Wraz ze zniszczeniem gmachów przez niemieckich okupantów pod koniec II wojny światowej Polacy stracili część swojego dziedzictwa.
Niemy świadek historii
- Jakimś zupełnie niespodziewanym i niewyjaśnionym do dzisiaj cudem jest to, że zachował się fragment arkad z Grobem Nieznanego Żołnierza i do tej pory jedynie ten fragment istniał w przestrzeni miasta. Teraz pałac ma zostać odbudowany, a że niewielu już jest ludzi, którzy pamiętają, jak wyglądał, stwierdziliśmy, że należy przypomnieć, czym był ten budynek i przede wszystkim przedstawić go jako niemego świadka historii Polski, bo to nie były tylko piękne, bo piękne, ale puste gmachy. One naprawdę wiązały się bardzo ściśle z dziejami - mówi Bartłomiej Makowski.
Planowana odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej to okazja, by przypomnieć niezwykłe wydarzenia, których tłem były te budynki. Co skomponował tutaj małoletni Fryderyk Chopin? W którym gabinecie w Pałacu Saskim złamano szyfr Enigmy? Kiedy w Warszawie pojawiła się pierwsza winda? Jaki związek ma Pałac Saski ze wspólną walką Polaków i Ukraińców przeciwko Rosji? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań użytkownik pozna podczas niezwykłej wirtualnej podróży przez dzieje zachodniej pierzei placu Piłsudskiego.
W podróży po dziejach pałacu będzie się też można wcielić w eksploratora archeologa. Nagrodą za rozwiązanie napotkanych łamigłówek będą wirtualne artefakty – odpowiedniki przedmiotów znalezionych podczas wykopalisk przeprowadzonych w miejscu, gdzie niegdyś stał Pałac Saski.
Serwis dostępny jest w pięciu wersjach językowych: polskiej, angielskiej, niemieckiej, ukraińskiej i rosyjskiej.
Strona odkryjpalacsaski.pl została przygotowana dzięki współpracy Polskiego Radia i spółki powołanej w celu odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej. Projekt dofinansowano ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego.
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadził: Sława Bieńczycka
Gość: Bartłomiej Makowski (Redakcja Serwisów Specjalnych Polskiego Radia)
Data emisji: 16.12.2022
Godzina emisji: 9.37
kh/kor
"Płyniemy przez tę historię". Bartłomiej Makowski o serwisie internetowym "Odkryj Pałac Saski" - Jedynka - polskieradio.pl