Ratowali Żydów. Papież zatwierdził dekret o beatyfikacji rodziny Ulmów

Data publikacji: 19.12.2022 14:25
Ostatnia aktualizacja: 19.12.2022 16:20
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Obraz przedstawiający rodzinę Ulmów w kościele parafialnym w Markowej
Obraz przedstawiający rodzinę Ulmów w kościele parafialnym w Markowej, Autor - PAP/Darek Delmanowicz
Papież Franciszek wyraził zgodę na wydanie dekretu o męczeństwie rodziny Ulmów, która została zamordowana przez Niemców za ukrywanie Żydów. Rodzina Ulmów symbolizuje postawę tych Polaków, którzy zginęli z rąk Niemców za niesienie w czasie okupacji pomocy Żydom. 
  • Stolica Apostolska uznała męczeństwo rodziny Ulmów, która zginęła z rąk Niemców w 1944 roku, za niesienie w czasie okupacji pomocy Żydom.
  • Ś.p. prezydent Lech Kaczyński odznaczył ich w 2010 roku Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
  • Od 2018 roku w rocznicę tragicznych wydarzeń w Markowej - 24 marca - decyzją prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Dekret o męczeństwie 

Papież Franciszek w sobotę, 17 grudnia, przyjął na audiencji prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych i wyraził zgodę na wydanie dekretu o męczeństwie rodziny Ulmów. Oznacza to, że rodzina zostanie beatyfikowana. - Dykasteria opublikowała dekret o męczeństwie w aktach Stolicy Apostolskiej, która jest oficjalnym organem prasowym - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia ks. dr Witold Burda, postulator w procesie beatyfikacyjnym rodziny Ulmów. - Decyzja Ojca Świętego jest oficjalną decyzją o beatyfikacji całej rodziny Ulmów - informuje. 

Beatyfikacje odbywają się w kościołach lokalnych, w tych diecezjach, w których kandydaci wzrastali w wierze i gdzie zdobywali świętość. Ulmowie zatem będą beatyfikowani na terenie archidiecezji przemyskiej. 

Bohaterstwo rodziny Ulmów 

Józef i Wiktoria Ulmowie byli jedną z bohaterskich rodzin, które zdecydowały się na ukrywanie Żydów. Józef Ulma (1900-1944) był ogrodnikiem i działaczem społecznym. Jako fotograf amator dokumentował życie rodzinnej Markowej. Zachowało się wiele zdjęć, na których uwiecznił żonę Wiktorię oraz swoje małe dzieci: Stasię, Basię, Władzia, Frania, Antosia i Marysię.

Najprawdopodobniej w grudniu 1942 roku Ulmowie przyjęli pod swój dach Żydów poszukujących pomocy: Saula Goldmana (Szalla) z synami Baruchem, Mechelem, Joachimem i Mojżeszem z Łańcuta oraz z Markowej: Gołdę Grünfeld, córkę Chaima Goldmana, krewnego wobec wyżej wspomnianego Saula oraz Leę Didner z córką Reszlą.

Kilkanaście miesięcy później, 24 marca 1944 r., wszyscy członkowie rodziny: Józef Ulma, jego żona Wiktoria będąca w zaawansowanej ciąży, ich sześcioro dzieci oraz wszyscy ukrywający się Żydzi, w wyniku donosu złożonego prawdopodobnie przez policjanta z Łańcuta, zostali zamordowani przez niemieckich żandarmów.

- Po rozstrzelaniu w czasie snu trzech Żydów na poddaszu, wszyscy pozostali zostali wyciągnięci przed dom rodziny Ulmów wraz z Józefem, ciężarną Wiktorią i ich szóstką małych dzieci i nastąpił kolejny etap tej brutalnej egzekucji. Na oczach rodziny zostali rozstrzelani pozostali Żudzi, śmierć dotknęła także bohaterskich małżonków - opowiada ks. dr Witold Burda. - Po kilkuminutowej naradzie, decyzją komendanta Diekena, zostały rozstrzelane również wszystkie dzieci - dodaje. 

POSŁUCHAJ

02:36

Papież zatwierdził dekret o beatyfikacji rodziny Ulmów (W samo południe/Jedynka)

 

Czytaj również:

Od 2018 roku w rocznicę tragicznych wydarzeń w Markowej - 24 marca - decyzją prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Instytut Pamięci Narodowej przypomina, że jest od 2003 roku zaangażowany w badanie i upamiętnianie ofiar zbrodni z 24 marca 1944 roku. Z inicjatywy dra Mateusza Szpytmy, ówczesnego pracownika Oddziału IPN w Krakowie, odsłonięto w Markowej w 2004 roku pomnik, a w latach 2008-2016 powstawało Muzeum Polaków ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów. Przy powstaniu tego ostatniego korzystano ze wsparcia merytorycznego IPN, w szczególności Oddziałów IPN w Krakowie i Rzeszowie.

Tytuł audycji: W samo południe 

Materiał: Tomasz Zielenkiewicz 

Data emisji: 19.12.2022 r. 

Godzina emisji: 12.20

IAR/ipn.gov.pl/ans

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.