Święta w tekstach poetów oraz aranżacjach Agaty i Pawła Steczkowskich

Data publikacji: 29.12.2022 11:18
Ostatnia aktualizacja: 29.12.2022 11:26
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne, Autor - New Africa/Shutterstock
Pozostając w klimacie bożonarodzeniowym, w "Moim świecie dźwięków" wysłuchaliśmy utworów z płyty "Steczkowscy - Królu Anielski", którą Agata Steczkowska stworzyła wraz ze swoim bratem Pawłem oraz Piotrem Nowotnikiem i Krzysztofem Miką. W audycji artystka przypomniała też wybrane utwory liryczne o tematyce świątecznej.

Na przestrzeni wieków obchody świąt Bożego Narodzenia obrosły w rozmaite zwyczaje i kolędy. Wiele z nich pochodziło z pogańskich obrzędów, którym Kościół nadał nowe, biblijne znaczenie. Dla Polaków był to od zawsze szczególny okres. Przygotowywano się do niego od wielu dni, a zapach potraw unosił się w całym domostwie.

Bogactwo przesądów i atmosferę świąt opisywali w swoich dziełach także poeci. - O świątecznej krzątaninie pisał chociażby Wincenty Pol w "Pieśni o domu naszym", w którym omawia krzątaninę w domu oraz staropolskie zwyczaje, jak na przykład zostawianie wolnego krzesła zabłąkanemu wędrowcowi. O radości, jakiej towarzyszyło narodzenie się Chrystusa, wspomina także Jan Andrzej Morsztyn w utworze "Na Boże Narodzenie", w którym opisuje szczęście, jakie dotyka wszystkich, którzy mają możliwość obcować z Dzieciątkiem - mówi Agata Steczkowska.

Czytaj także:

Królu Anielski

Na płycie "Steczkowscy - Królu Anielski" znalazły się aranżacje znanych już polskich piosenek świątecznych, jak również autorskie kompozycje Agaty i Pawła Steczkowskich. W audycji "Mój świat dźwięków" usłyszeliśmy między innymi interpretację utworu "Królu Anielski" - najstarszego tekstu kolędy polskiej.

Źródło: Agencja Muzyczna Polskiego Radia

- Kolędy to najchętniej śpiewane piosenki w okresie świątecznym, które możemy usłyszeć nie tylko w kościołach, ale również w domach i na miejskich starówkach. Teksty najpopularniejszych z nich były początkowo wierszami, do których z czasem skomponowano muzykę. Najbardziej znaną polską kolędą jest "Bóg się rodzi", która mówi o najważniejszych aspektach narodzenia się Jezusa - opowiada prowadząca audycję. - W okresie świąt Bożego Narodzenia w całej Polsce, zgodnie ze starym zwyczajem, domy odwiedzają kolędnicy. Zawsze kolędowały dzieci i młodzież, dorośli też. (...) Niestety ten zwyczaj zanika w dzisiejszych czasach. Mam jednak nadzieję, że przyszłe pokolenia podtrzymają tę piękną tradycję - dodaje Agata Steczkowska.


POSŁUCHAJ

44:55

Święta w tekstach poetów oraz aranżacjach Agaty i Pawła Steczkowskich (Mój świat dźwięków/Jedynka)

 

Tytuł audycji: Mój świat dźwięków 

Prowadziła: Agata Steczkowska

Data emisji: 29.12.2022

Godzina emisji: 0.10

qch/kor

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.