Wielka Brytania wróci do UE? Ekspert: za brexitem stała polityka, dziś kluczem jest ekonomia

Data publikacji: 04.01.2023 18:25
Ostatnia aktualizacja: 04.01.2023 18:53
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Trzy lata po Brexicie prawie dwie trzecie Brytyjczyków jest za przeprowadzeniem referendum ws. ponownego przystąpienia do UE
Trzy lata po Brexicie prawie dwie trzecie Brytyjczyków jest za przeprowadzeniem referendum ws. ponownego przystąpienia do UE, Autor - lazyllama/Shutterstock
Trzy lata po tym, jak Wielka Brytania wyszła z Unii Europejskiej, prawie dwie trzecie Brytyjczyków popiera referendum w sprawie ponownego przystąpienia do UE. - O brexicie zadecydowały przesłanki polityczne, gospodarka była tłem. Natomiast dzisiaj okazuje się, że kluczowe jest coś innego - mówi prof. Bartłomiej Toszek z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Z sondażu przeprowadzonego teraz dla dziennika "The Independent" wynika, że obywatele Wielkiej Brytanii coraz bardziej żałują tej decyzji. Badanie wykazało również, że coraz więcej Brytyjczyków nie widzi gospodarczych korzyści płynących z brexitu. Równo połowa (50 proc.) uważa, że wbrew zapowiedziom zarządzanie granicami po opuszczeniu UE stało się trudniejsze, a wpływy Wielkiej Brytanii na arenie międzynarodowej zmalały, zamiast wzrosnąć. Eksperci Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) przewidują, że gospodarcze wyniki Wielkiej Brytanii w ciągu najbliższych dwóch lat będą gorsze niż w przypadku jakiejkolwiek innej rozwiniętej gospodarki.

Jak mówi prof. Bartłomiej Toszek, trzy lata temu o wyjściu z UE przez Wielką Brytanię zadecydowały przesłanki polityczne, a nie sytuacja gospodarcza. - Brytyjczycy uwierzyli obietnicom, które sypały się jak z rękawa, i to nie tylko ze strony Partii Konserwatywnej. (...) Natomiast dzisiaj okazuje się, że dla Brytyjczyków jest kluczowe coś innego. Kluczowa jest sytuacja gospodarcza, a ta w Wielkiej Brytanii rzeczywiście dobra nie jest - komentuje gość audycji "Więcej świata".

Czytaj także:

Brexit jako precedens

Zdaniem eksperta Uniwersytetu Szczecińskiego brexit był "trudnym rozwodem dla obu stron". - Unii Europejskiej za wszelką cenę zależało, aby Brytyjczycy się zastanowili, dlatego negocjacje były bardzo ciężkie. Brexit mógłby, i może nadal, stanowić swego rodzaju precedens, który może wskazywać kierunek działania innym państwom członkowskim. Teraz, kiedy obserwują one perturbacje, z jakimi musi borykać się Wielka Brytania, pewnie będą znacznie ostrożniejsze w podejmowaniu decyzji tak radykalnych, jak wyjście z Unii - ocenia prof. Bartłomiej Toszek.

Obecny premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak, wieloletni zwolennik brexitu, uważa, że kraj wciąż może wykorzystać brexitowe swobody i rozpędzić gospodarkę. Czy jest to faktycznie możliwe? - Oczywiście, że tak. My patrzymy na to, co się dzieje w Wielkiej Brytanii, na zasadzie "tu i teraz". Dostrzegamy pewne zjawiska w takim wymiarze krótkofalowym. Z perspektywy najbliższego dziesięciolecia pewnie będą to problemy wyłącznie przejściowe. Zresztą podobnie jak wiele innych krajów, które borykają się dziś z kryzysem, za chwilę z tego kryzysu wyjdzie. I być może Brytyjczycy ochłoną z tej prounijnej gorączki. Ale dziś sytuacja w Wielkiej Brytanii jest trudna, dlatego szuka się każdego rozwiązania - komentuje rozmówca Pawła Lekkiego.


Ponadto w audycji:

- Prezydent USA Joe Biden wkrótce wygłosi przemówienie na temat sytuacji gospodarczej kraju. Gość: Jacek Przybylski, publicysta "Do Rzeczy" i były korespondent w Stanach Zjednoczonych.

- Żołnierze 101 Dywizji Powietrznodesantowej armii USA odbywają ćwiczenia w południowo-wschodniej Rumunii, zaledwie kilka kilometrów od granicy z Ukrainą. To pierwszy raz, kiedy ta jednostka została wysłana do Europy od czasów II wojny światowej. Jak podkreśla "The New York Times", dzięki obecności żołnierzy 101 Dywizji Powietrznodesantowej w Rumunii amerykańscy żołnierze są teraz bliżej wojny na Ukrainie niż jakakolwiek inna jednostka armii amerykańskiej. Felieton Katarzyny Semaan.

- Zachód i świat arabski potępiły wizytę izraelskiego ministra Itamara Ben-Gewira na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. W przeszłości takie wizyty kończyły się zamieszkami, a nawet palestyńskim powstaniem, dlatego w Izraelu mnożą się obawy o wybuch nowego konfliktu. Felieton Wojciecha Cegielskiego.


POSŁUCHAJ

20:12

Wielka Brytania wróci do UE? Ekspert: okazało się, że kluczowe jest co innego (Więcej świata/Jedynka)

 

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki 

Goście: Bartłomiej Toszek (Uniwersytet Szczeciński), Jacek Przybylski (publicysta "Do Rzeczy", były korespondent w Stanach Zjednoczonych)

Data emisji: 4.01.2023

Godzina emisji: 17.32

qch/kor

Odrodzona-nieznana
Odrodzona-nieznana
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.