Pogrzeb Benedykta XVI. "Był teologiem fundamentalnym"

Data publikacji: 05.01.2023 10:26
Ostatnia aktualizacja: 05.01.2023 11:24
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Trumna wnoszona na pl. Świętego Piotra w Watykanie podczas uroczystości pogrzebowych emerytowanego papieża Benedykta XVI
Trumna wnoszona na pl. Świętego Piotra w Watykanie podczas uroczystości pogrzebowych emerytowanego papieża Benedykta XVI, Autor - (amb) PAP/Radek Pietruszka

POSŁUCHAJ

Ks. prof. Marek Jagodziński: Benedykt XVI był teologiem fundamentalnym (Audycja specjalna/Jedynka)

Polskie Radio zaprosiło na relację z uroczystości pogrzebowych papieża seniora, Benedykta XVI. Przed rozpoczęciem nabożeństwa nadaliśmy audycję specjalną. - Benedykt XVI był teologiem fundamentalnym - zauważył ks. prof. Marek Jagodziński z Międzynarodowej Komisji Teologicznej.

Końcową część testamentu Benedykt XVI poświęcił zachęcie do wytrwania w wierze. Napisał ją jako człowiek całe życie zajmujący się teologią. Zdaniem Jana Pniewskiego, prowadzącego audycję specjalną, papież senior dostrzegał próby dyskredytowania wiary w imię osiągnięć naukowych. - Benedykt XVI przeżył prawie wiek. Przez cały ten czas trzymał rękę na pulsie kultury, nauki. Nauk humanistycznych przede wszystkim. Zdawał sobie sprawę, że cały czas batalia toczy się o prawdę - zwrócił uwagę ks. prof. Marek Jagodziński.

Benedykt XVI - teolog fundamentalny

Gość audycji przypomniał, że wielu osobom przyjmującym spuściznę epoki Oświecenia wydawało się, jakoby wiara stała w kompletnej sprzeczności z rozumem. Często kwestionowano nadprzyrodzoność w imię racjonalności. - Benedykt XVI to był teolog fundamentalny. Teologia fundamentalna zajmuje się problemem wiarygodności: Jezusa, samej wiary, Kościoła - tłumaczył przedstawiciel Międzynarodowej Komisji Teologicznej.

I właśnie poszukiwanie prawdy w kontekście jej uwiarygodnienia dla człowieka stanowiło podstawę dzieła Benedykta XVI. - Pokazywał, że wszelkie cudowne odkrycia często były wykorzystywane ideologicznie - powiedział ks. prof. Jagodziński. Dodał, że zmarły papież senior prowadził wiernych do źródła prawdy: do Chrystusa. - Jeśli się zaneguje jego rzeczywistość, to wtedy źródło staje się zamazane i następuje to, co Benedykt określał dyktaturą relatywizmu.

Egzegeza integralna

Fundamentalnym dziełem Benedykta XVI była trylogia "Jezus z Nazaretu". Sam autor we wstępie pisał, że książka jest efektem "długiej wewnętrznej drogi". Ks. prof. Jagodziński przypomniał, że wszystkie pojawiające się w ramach nauki nastawienia filozoficzne odbijały się na biblistyce. - Odkrywano nowe metody i wydawało się, że załatwią one wszystkie problemy. A po pewnym czasie pojawiały się nowe, uzupełniające metody.

Benedykt XVI doszedł więc do wniosku, że jedynie poprawna jest tzw. egzegeza integralna. - Taka, która bierze pod uwagę Pismo Święte, działalność rozumową człowieka, ale także nauczanie Kościoła, tradycję. I dopiero to wszystko daje dostęp do pełnej prawdy o Jezusie Chrystusie - przekonywał uczony. - Benedykt włączony był całkowicie w ten nurt, który podsumował Jan Paweł II w jednej ze swoich encyklik. Dwa skrzydła: wiara i rozum - zakończył ks. prof. Jagodziński.

---

Na placu św. Piotra w Watykanie trwa msza pogrzebowa zmarłego w sobotę papieża seniora Benedykta XVI. Jak się szacuje, bierze w niej udział co najmniej 100 tys. osób. Transmisję z uroczystości można śledzić podczas audycji specjalnej na antenie Programu 1 Polskiego Radia.

Tytuł audycjiAudycja specjalna

Prowadził: Jan Pniewski

Gość: ks. prof. Marek Jagodziński (Międzynarodowa Komisja Teologiczna)

Data emisji: 5.01.2022

Godzina emisji: 9.17

mg

Polska i świat
Polska i świat
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.