Jak przygotować się do wypraw w góry, jakich reguł przestrzegać, jaki mieć ze sobą sprzęt i strój oraz dlaczego? - Podstawą wyjścia w góry jest dobre planowanie. Jest to bardzo obszerny temat, bo każdy, gdy słyszy słowa: "przygotować się do wyjścia w góry", myśli: "czapka, szalik, rękawiczki i mogę wyruszać" - mówi Jacek Będkowski, ratownik, instruktor kursów lawinowych. - Tak, jeśli idę doliną, na spacer, do schroniska to pewnie, wystarczy, ale jeśli wybieram się wyżej, znacznie więcej mi potrzeba - zaznacza.
Raki, czekan i sprzęt lawinowy
Zima w górach to niełatwy sezon. - Wybierając się w góry na tatrzańskie szlaki, w góry o charakterze alpejskim, musimy przede wszystkim zaplanować wyprawę, ale zabrać też raki, czekan i sprzęt lawinowy, bo zimą w górach, zwłaszcza gdy przybywa śniegu, lawiny stają się założeniem. Często nawet na szlakach, które wydają się z pozoru bezpieczne - podkreśla gość radiowej Jedynki.
[źródło: YouTube/GOPR]
Jak działa aplikacja "Ratunek"?
Idąc w góry, warto zainstalować w telefonie specjalne aplikacje, które mogą uratować życie. Jedną z nich jest "Ratunek", rekomendowany m.in. przez TOPR i GOPR. - Jest to aplikacja, która działa już od dobrych kilku lat i bardzo dobrze się sprawdza - wyjaśnia gość Programu 1 Polskiego Radia. Instalujemy ją w telefonie i pozwala ona wezwać pomoc bez dzwonienia oraz ułatwia ratownikom zlokalizowanie nas. Przeglądając kroniki z różnych akcji, łatwo się zorientować, że bardzo często w ten sposób osoby są lokalizowane. Warto zapisać też numer telefonu ratowników - 609 100 300 - dodaje.
Czytaj także:
Czytaj także:
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadził: Maciej Kurzajewski
Gość: Jacek Będkowski (ratownik, instruktor kursów lawinowych)
Data emisji: 11.01.2023
Godzina emisji: 11.15
djr/kor
Aplikacja "Ratunek" może ocalić życie. W jaki sposób? - Jedynka - polskieradio.pl