W czasie tegorocznych ferii redakcja Programu 1 Polskiego Radia będzie towarzyszyć słuchaczom wypoczywającym w siedmiu popularnych miejscach. Zorganizowane zostaną studia plenerowe w ramach cyklu "Z głową w górach", skąd będą nadawane audycje na żywo. W pierwszy weekend akcji odwiedziliśmy stolicę Tatr - Zakopane. Jest to największa miejscowość w bezpośrednim otoczeniu Tatr. Jest to także duży ośrodek sportów zimowych, potocznie nazywany zimową stolicą Polski.
Wraz z redakcją Programu 1 Polskiego Radia w ramach cyklu "Z głową w górach" w podróż po naszym kraju wyruszył zespół Radiowej Trójki. W piątek (13.01) z zimowej stolicy Polski audycje prowadził również Piotr Firan. - Był kordon, była też słuchaczka z Gdańska, która jest tu nie pierwszy raz - opowiada Piotr Firan. - Trzygodzinny program za nami. Odkrywaliśmy Podhale i Zakopane, odkrywaliśmy także kulinaria i pytaliśmy też o oscypki, bo wokół oscypka są różne kontrowersje. Przygotowaliśmy jeszcze mnóstwo innych atrakcji - dodaje dziennikarz Programu 3 Polskiego Radia.
Kolędy i pastorałki po zakopiańsku
Na przełom 2022 i 2023 roku przypada 14. odsłona Festiwalu Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych. Tradycja kolędowania przez te lata wpisała się w kulturę Zakopanego. - Przed pasterką, 24 grudnia, jest inauguracja festiwalu i kolędujemy z zespołem Giewont. Kolędujemy tradycyjnie do 2 lutego we wszystkich zakopiańskich świątyniach, aby nie zapomnieć, że kolędowanie jest nasze, polskie - opowiada Katarzyna Stachoń-Groblowy z Urzędu Miasta Zakopanego.
- Staramy się, aby zawsze ta nuta góralska wybrzmiała. W tym roku jest super, bo inauguracja była góralska, a zakończenie festiwalu też będzie po góralsku, bo wystąpi zespół Trebunie Tutki. Zapraszamy też gwiazdy polskiej sceny muzycznej, aby kolędowały w Zakopanem razem z nami - mówi przedstawicielka zakopiańskiego urzędu miasta. - Koncerty są w zakopiańskich kościołach, wstęp na nie jest wolny. Ile osób pomieści kościół, tyle osób może przyjść - zaprasza rozmówczyni Marcina Kusego.
Zimowa zabawa mimo niedoboru śniegu
Wraz z nadejściem nowego roku wystartował Puchar Zakopanego w Narciarstwie Alpejskim. Pierwsza tegoroczna odsłona zawodów przebiegła w specyficznych warunkach. - Było bardzo duże zainteresowanie, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Niestety mamy wyjątkowo kapryśną zimę tego roku, i ze względu na trudne warunki śniegowe i dużą liczbę chętnych dzieci nie mogły startować - opowiada Agata Pacelt-Mikler z Urzędu Miasta Zakopanego i dodaje, że miłośnicy sportów zimowych wkrótce będą mogli spróbować swoich sił na stoku. - Czekają nas dwie następne edycje. 4 lutego zawody odbędą się na świętej górze narciarzy: Kasprowym Wierchu. Z tego, co wiem, PKL czyni starania, aby trasa na Gąsienicowej została uruchomiona, także narciarze mogą już ostrzyć narty. Później, 18 lutego, na Polanie Szymoszkowej odbędzie się wielki finał zawodów - dodaje gość "Muzycznej Jedynki".
Stałym elementem zimowego krajobrazu Zakopanego jest również przypadający na 15 stycznia Światowy Dzień Śniegu. Jak będzie przebiegała tegoroczna, 12. odsłona imprezy, przy niedoborze białego puchu? - Drugi raz w historii mamy taki przypadek, że mamy za mało śniegu i zima nie dopisała. (...) Tym razem śniegu jest jeszcze mniej, ale to nie znaczy, że impreza się nie odbędzie - zapowiada Agata Pacelt-Mikler.
Czytaj także:
Organy uniwersalne
W "Muzycznej Jedynce" opowiedzieliśmy również o wyjątkowym koncercie w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, który stanowi inaugurację zainstalowanych tam organów. Jest to największy instrument w Polsce i jeden z sześciu największych w Europie. - Organy stworzyła renomowana pracownia Antona Škrabla, według koncepcji jednego z naszych najwybitniejszych organistów, prof. Juliana Gębalskiego - mówi Adam Rozlach i dodaje, że są one instrumentem uniwersalnym. - Uniwersalność tych organów polega także na tym, że można na nich grać muzykę wszystkich epok. Instrument złożony jest z ponad miliona części, posiada 105 głosów i dwa stoły gry: stacjonarny, o czterech klawiaturach, i mobilny, z pięcioma klawiaturami - opowiada dziennikarz Programu 1 Polskiego Radia.
Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka
Prowadzący: Anna Will, Marcin Kusy
Goście: Piotr Firan (Program 3 Polskiego Radia), Katarzyna Stachoń-Groblowy, Agata Pacelt-Mikler (Urząd Miasta Zakopanego)
Materiał: Adam Rozlach
Data emisji: 13.01.2023
Godziny emisji: 13.00-15.00
qch