W 2013 roku Marek Dyjak wydał płytę pt. "Kobiety", na której umieścił swoje interpretacje przebojów polskich wokalistek. Album promował singlami "Atramentowa rumba" Stanisławy Celińskiej i "Sic!" Katarzyny Nosowskiej i zespołu Hey.
Swego rodzaju dopełnieniem tamtego wydawnictwa jest szykowany przez Dyjaka album "Mężczyźni", na którym znajdą się piosenki pokazujące świat z perspektywy mężczyzn. Poetyckie teksty napisali Dyjakowi zaprzyjaźnieni artyści, m.in. Jan Kondrak, Jacek Kleyff i Artur Majewski.
- To zapis stanu, w jakim się znajdowałem podczas powstawania płyty. Zamykam duet Kobiety - Mężczyźni - powiedział w audycji "Muzyczna Jedynka" Dyjak. - Teraz chciałbym pograć trochę koncertów, bo robię się biedny. Nieróbstwo jest, niestety, nieopłacalne - dodał.
"Mężczyźni" - jakie piosenki znajdą się na płycie?
Płytę "Mężczyźni" promuje osobista, miłosna ballada "Nad wyraz" skomponowana przez pianistę Mateusza Kołakowskiego, któremu w nagraniach towarzyszyli kontrabasista Alan Wykpisz, saksofonista Leszek Szczerba, perkusista Grzegorz Pałka oraz skrzypek Mateusz Moś i wiolonczelistka Joanna Urbańska-Mikszta.
- Na wydawnictwie znajdzie się także standard "Kiedy będziesz zakochany", który śpiewał m.in. Mieczysław Fogg. Próbowałem, pierwszy raz w życiu, swingować. Zobaczycie państwo, jak to wyszło. W sumie piosenek będzie dziesięć - wyjaśnił Dyjak.
"Spacer z ojcem". Dyjak: Urzekła mnie ta pieśń
Do studia radiowej Jedynki Dyjak przyszedł z kompozycją "Spacer z ojcem". Utwór Jacka Kleyffa i Michała Lorenca - pierwotnie utrzymany w liczonej na trzy folkowo-balladowej konwencji - na nowo zaaranżował pianista Mateusz Kołakowski.
Artysta podkreślił, że jest to wyjątkowy utwór, nie tylko dla jego oryginalnych twórców, ale również dla niego. Przejmująca historia, przejmujący tekst. - Urzekła mnie ta pieśń, melodia. Ja chodzę tylko po uczuciach. Skaczę, jakbym grał w klasy, tylko tam, gdzie jest rzeka pod spodem. Inaczej się nudzę, choć wolałbym mieć życie prostsze - powiedział.
Gość "Muzycznej Jedynki" przyznał, że podczas pracy nad tym utworem myślał o swoim ojcu, z którym przez lata nie miał kontaktu ("Teraz, po jego śmierci, buduję wielki most pojednania, wróciłem do rozmowy z ojcem"), i o tym, jakim sam jest ojcem ("Nie jestem dobrym ojcem, nie wychowałem córki, ale słyszę wciąż w niej puls mojego serca, jeszcze nie jest za późno").
Marek Dyjak - facet śpiewający o miłości
Marek Dyjak (rocznik 1975, urodzony w Świdniku) muzyką interesował się od dziecka; uczył się grać na pianinie, gitarze i trąbce. Zadebiutował w latach 90., biorąc udział w przeglądach poezji śpiewanej.
W 1995 roku zajął drugie miejsce na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, gdzie zaprezentował utwór "Piękny instalator". Kilka miesięcy później zwyciężył na Festiwalu Artystycznym Młodzieży Akademickiej w Świnoujściu oraz zdobył drugą nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Wokalnym w Bydgoszczy.
W 1997 roku pojawiła się jego debiutancka płyta pt. "Sznyty", ale za swój właściwy debiut Dyjak uznaje wydany rok później krążek pt. "Dyjak od wschodu". W sumie artysta wydał trzynaście albumów studyjnych.
Wykonuje poezję śpiewaną i utwory utrzymane w stylu jazzowym. Sam określa siebie jako wykonawcę "polskiego fado" i nazywa się "facetem śpiewającym o miłości". W swej twórczości często interpretuje teksty innych autorów. Występuje solowo bądź z zespołem sygnowanym własnym nazwiskiem.
W poprzednich audycjach z cyklu:
Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka
Prowadził: Marcin Kusy
Goście: Marek Dyjak (kompozytor, piosenkarz i muzyk, wykonujący muzykę jazzową i poezję śpiewaną, aktor)
Data emisji: 27.03.2025
Godzina emisji: 18.00-19.00
kk/kor