"Muzyka jest dla wszystkich". W jaki sposób możemy się jej uczyć i kiedy zacząć?

Data publikacji: 23.01.2023 13:34
Ostatnia aktualizacja: 23.01.2023 16:42
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
- Zanim dziecko stanie się muzykiem, musi czuć muzykę - podkreśla w Jedynce Wioletta Łabanow z Warszawskiej Opery Kameralnej
- Zanim dziecko stanie się muzykiem, musi czuć muzykę - podkreśla w Jedynce Wioletta Łabanow z Warszawskiej Opery Kameralnej, Autor - Shutterstock/Irina Wilhauk
Edukacja muzyczna pomaga rozwijać wrażliwość na sztukę, wzmacnia poczucie rytmu, pozytywnie wpływa na nastrój i uczy samoorganizacji. Czy warto rozpocząć naukę muzyki jako dziecko? W jaki sposób się jej uczyć?

Jak podkreśla Wioletta Łabanow, klawesynistka Warszawskiej Opery Kameralnej, muzyka jest częścią życia każdego człowieka oraz spełnia wiele funkcji. - Muzyka jest z nami od samego początku, od kiedy jeszcze mama śpiewa nam kołysanki, aż do późnej starości, kiedy daje nam radość i osłodę - podkreśla. - Żeby muzyka spełniała wszystkie obietnice, którą dają nam naukowcy i psychologowie muzyki, potrzebna jest praktyka, m.in. śpiewanie przy każdej okazji - wyjaśnia. 

Śpiewać każdy może?

Śpiew wydaje się skomplikowanym procesem, jednak to on rozwija w dziecku muzykalność. - Jest przedłużeniem mowy. Kiedy mama mówi pieszczotliwie do dziecka, to prawie śpiewa. To, co jest potrzebne człowiekowi do tego, żeby nauczyć się mówić, to nasze wrodzone zdolności muzyczne - mówi Wioletta Łabanow. - Według przeprowadzonych eksperymentów naukowych 98 proc. ludzi ma predyspozycje do tego, żeby śpiewać i grać na instrumentach, więc jeżeli ktoś mówi, że "słoń nadepnął mu na ucho", to znaczy, że zaniedbano jego rozwój muzyczny we wczesnych latach życia - tłumaczy ekspert. 

Jak powinny wyglądać lekcje muzyki? 

W szkołach coraz częściej brakuje specjalistów z wykształceniem muzycznym, grających na instrumentach. - Muzycy odpływają z oświaty już od wielu lat. Zostają nauczyciele, którzy zdobyli kwalifikacje do nauki tego przedmiotu, ale nie mają tych żywych, wspaniałych kompetencji, czyli organicznego uprawiania muzyki, grania na kilku instrumentach - przyznaje gość Jedynki. - Ja zachęcam wszystkich do tego, żeby w szkołach powstawały pracownie muzyczne wyposażone w instrumenty. Po drugie na każdym osiedlu, w każdej gminie powinien być klub muzyczny, w którym nikt nie zamyka pianina na klucz, który będzie miejscem, gdzie można pośpiewać, pograć. To wspaniałe panaceum na wiele naszych kłopotów - uważa rozmówczyni Daniela Wydrycha. 

- Zanim dziecko stanie się muzykiem, musi czuć muzykę, grać na różnych instrumentach, na tym co popadnie, rozwijać swoją oryginalność. Dziecko samo w przyszłości wybierze, na jakim instrumencie chce grać - wyjaśnia Wioletta Łabanow. 

POSŁUCHAJ

08:59

W jaki sposób możemy uczyć się muzyki? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Czytaj także:

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Daniel Wydrych

Gość: Wioletta Łabanow (klawesynistka Warszawskiej Opery Kameralnej, twórczyni fundacji "Muzyka jest dla wszystkich", członek Polskiej Rady Muzycznej)

Data emisji: 23.01.2023 

Godzina emisji: 11.17

ans/kor

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.