Jak wyjaśnia dr Danuta Al-Khamisy, pedagog, rodzice powinni zapoznawać dzieci od najmłodszych lat. - Warto zapoznawać z książkami nawet te małe dzieci, pokazywać im bardzo kolorowe książki. Bardzo dobrze, jeżeli mają one pewne ruchome elementy. Dzieci podchodzą wtedy bardzo aktywnie do książki. Nie wiedzą jeszcze, że tekst jest najważniejszy, dla nich ważniejsze są ilustracje. Gdy czytamy tekst z dzieckiem nieznającym jeszcze liter, dobrze jest pokazywać palcem, co czytamy - wyjaśnia ekspertka.
Gość "Czterech pór roku" dodaje, że są również inne metody na zaznajomienie z książką. - Czytamy na przykład tekst dziecku, nawet niemowlęciu, mimo że ono jeszcze go nie rozumie. Naukowcy twierdzą, że jest to dobry sposób na to, aby dziecko szybko uczyło się czytać, również w przypadku porażenia mózgowego - podpowiada pedagożka.
Czytaj także:
Czytanie w dobie cyfryzacji
Zapoznawanie dziecka od najwcześniejszych lat z książkami nie oznacza jednak, że samo sięgnie ono po lekturę. Utrudniać to może również mnogość innych mediów, które mogą wydawać się ciekawsze. Dr Danuta Al-Khamisy wyjaśnia, że warto wykorzystywać technologię, aby zachęcić dziecko do czytania książek. - Trzeba trochę być przy tej cyfryzacji razem z dzieckiem. Można znaleźć nawet pewne teksty i czytać razem z nim na przykład na tablecie. Należy jednak przechodzić do książki papierowej - tłumaczy rozmówczyni Romana Czejarka.
Ekspertka dodaje, że rodzic powinien razem z dzieckiem bawić się tekstem czytanej książki. - Tekstem z tabletu już bym się tak nie bawiła, ale tym z książki - jak najbardziej. Można na przykład wchodzić w role. Coś przeczyta dziecko, coś przeczytam ja, tworzymy z tego inscenizacje. To pokazuje, że książka jest materiałem do zabawy, a zabawa jest u dziecka formą preferowaną - wyjaśnia dr Danuta Al-Khamisy i zaznacza, że rodzice powinni czytać razem z dzieckiem do momentu, gdy zacznie ono płynnie czytać samemu.
Rodzic jako przykład
W próbach zachęcenia dzieci do czytania książek istotne jest również, by przykład najmłodszym dawali rodzice. - Dziecko musi widzieć, że rodzice czytają. Nawet nieraz można zrobić tak, że na wyjazd dziecko bierze swoją książkę i my bierzemy swoją lekturę. I robimy wtedy w pewnym momencie przerwę na czytanie - podpowiada dr Danuta Al-Khamisy. - Dobrze, aby rodzice zdawali sobie sprawę z tego, jaki walor rozwojowy ma czytanie. Podczas czytania pobudza się masę komórek nerwowych, połączeń neuronowych, wyobraźnię, myślenie twórcze. Starajmy się być wzorem, pokazać, że czytanie jest ciekawe - zaznacza gość Programu 1 Polskiego Radia.
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadził: Roman Czejarek
Gość: dr Danuta Al-Khamisy (pedagog)
Data emisji: 18.01.2023
Godzina emisji: 11.14
qch/kor
Dziecko w świecie książek. Jak zachęcać najmłodszych do czytania? - Jedynka - polskieradio.pl