Biomateriały do regeneracji kości w wersji wege? Nowatorski projekt

Data publikacji: 24.01.2023 14:30
Ostatnia aktualizacja: 24.01.2023 14:43
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Nowoczesne biomateriały do regeneracji kości … w wersji wege. Na czym polega projekt?
Nowoczesne biomateriały do regeneracji kości … w wersji wege. Na czym polega projekt?, Autor - shutterstock
Nowoczesne biomateriały do regeneracji kości w wersji wege to projekt, który pozwolił na stworzenie materiałów do inżynierii kostnej dzięki zastosowaniu metod, które wykluczają eksperymenty na zwierzętach. 
  • Inżynieria kostna jest dynamicznie rozwijającą się dziedziną biotechnologii, której celem jest projektowanie bioimplantów służących do regeneracji kości u pacjentów.
  • Prof. Anna Sroka-Bartnicka proponuje do badań wykorzystanie kilku zaawansowanych metod spektroskopowych zamiast testów na zwierzętach. 

- Pomysł polega na opracowaniu metod analitycznych z użyciem różnych technik spektroskopowych do badania biomateriałów kościozastępczych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Anna Sroka-Barnicka z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, laureatka konkursu "Powroty" prowadzonego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. - Tego typu materiały służą w medycynie translacyjnej, ponieważ jest bardzo duże zapotrzebowanie i rozwój medycyny koncentruje się tym kierunku, żeby przygotować taki biomateriał, który można wszczepić pacjentowi - tłumaczy. 

Wykluczenie testów na zwierzętach 

Projekt realizowany na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie polega na opracowaniu biomateriału, który składa się z fazy organicznej na bazie hydrokaapatytu (podstawowy składnik kości) i polisacharydów. - Musimy zobaczyć, czy biomateriał będzie biokompatybilny z organizmem ludzkim. Trzeba go przetestować pod takim kątem, i tutaj przy współpracy z zespołem prof. Agaty Przekory-Kuśmierz, która jest ekspertem od komórek macierzystych i szpiku kostnego, pojawił się pomysł, żeby wyhodować komórki tłuszczowe na biomateriale i sprawdzić ich przyczepność, czy komórki będą rosły oraz  czy ten biomateriał będzie akceptował te komórki - wyjaśnia gość Jedynki. - Jeżeli możemy wykonać liposukcję, czyli pobrać od pacjenta komórki tłuszczowe i następnie zasiedlić je na takim biomateriale i kolejno wszczepić go do organizmu, to taki biomateriał z zasiedlonymi komórkami jest bardzo łatwo przyswajalny dla organizmu - dodaje. 

- Drugim podejściem jest zastosowanie komórek szpiku kostnego. Pobieranie takiego materiału jest bardziej inwazyjne, ale sprawdzamy przydatność takich komórek. W jednych z badań, gdzie mieliśmy biomateriał pokryty dwoma rodzajami komórek macierzystych, chcieliśmy zobaczyć, które będą lepsze, bardziej przyswajalne dla organizmu. Okazało się, że to komórki tłuszczowe lepiej rosną na takim biomateriale, który w przyszłości może być wszczepiony do organizmu pacjenta - słyszymy w audycji. 

Badania na zwierzętach są nie tylko kosztowne i pracochłonne, ale wiążą się także z etycznymi kontrowersjami odnoszącymi się do zabijania zwierząt. - To jest duży etyczny problem. Jesteśmy w stanie opracować w skali laboratoryjnej metodykę analityczną z użyciem metod spektroskopowych ograniczając testy na zwierzętach - podkreśla ekspert. 


POSŁUCHAJ

23:12

Nowoczesne biomateriały do regeneracji kości w wersji wege (Eureka/Jedynka)

 

Ponadto w audycji: 

Jak przetworzyć odpady w leki?

Jak można wykorzystać, często szkodliwe odpady chemiczne do projektowania leków, opowiedziała współautorka publikacji dr Sara Szymkuć – ze startupu technologicznego Allchemy.

Czytaj także:

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadził: Krzysztof Michalski

Goście: Anna Sroka-Bartnicka (Uniwersytet Medyczny w Lublinie), dr Sara Szymkuć (chemik, współzałożycielka startupu technologicznego Allchemy),

Data emisji: 23.01.2022

ans

Cztery pory roku
Cztery pory roku
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.