"Podróż nie jest jeszcze potwierdzona, ale jeden z oficjeli powiedział, że jednym z rozważanych przystanków jest Polska, kluczowy sojusznik NATO, obecnie goszczący tysiące amerykańskich żołnierzy i który służy jako centrum dla zachodnich transferów broni na Ukrainę" - donosi CNN. - To sygnał kontynuacji zaangażowania Stanów Zjednoczonych w bezpieczeństwo europejskie - uważa dr Tomasz Smura.
Amerykanie gwarantem bezpieczeństwa europejskiego
Gość audycji "Więcej świata" zwraca uwagę, że po inwazji Rosji na Ukrainę właśnie Stany Zjednoczone zareagowały "najszybciej i w najbardziej znaczącym wymiarze, wspierając Ukrainę, wspierając swoich sojuszników z NATO na wschodniej flance". - Przypomnijmy, że Amerykanie dosłownie w ciągu dni znacząco wzmocnili swoją obecność na terytorium Polski wysyłając jednostki bojowe, systemy przeciwlotnicze, szybko zwiększając pomoc dla Ukrainy - słyszymy.
Zdaniem dr Tomasza Smury obecna sytuacja pokazała również, że Europa w dużym stopniu jest uzależniona od decyzji administracji amerykańskiej. - Z jednej strony cieszymy się, że USA są gwarantem bezpieczeństwa europejskiego. Ale zawsze pojawia się pytanie, co by się stało gdybyśmy mieli administrację, która zostawiłaby Europejczykom większe pole manewru - zwraca uwagę. Dodaje, że tym bardziej istotne jest by Europa budowała własne zdolności wojskowe.
W audycji również:
- minister spraw zagranicznych Serbii, Ivica Daczić zadeklarował, że Belgrad dopuszcza możliwość przyłączenia się do sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji; była to pierwsza taka wypowiedź przedstawiciela serbskich władz od lutego 2022 roku, czyli początku inwazji Kremla na Ukrainę. Z kolei premier Serbii Ana Brnabić po raz pierwszy oceniła wojnę na Ukrainę jako "rosyjską agresję". Brnabić podkreślała również, że UE jest największym inwestorem w Serbii i donatorem na rzecz tego państwa,
- Estonia planuje ustanowienie dodatkowej strefy przyległej w Zatoce Fińskiej, co może skomplikować Rosjanom żeglugę w jej obszarze, a nawet utrudnić drogę do Morza Bałtyckiego. Strefa przyległa umożliwi kontrolę w promieniu 24 mil morskich (ok. 40 km) od wybrzeża Estonii i obejmie niemalże całą Zatokę Fińską,
- "trwają dyskusje na temat dostarczenia Kijowowi nowoczesnych myśliwców, pomimo obaw Zachodu o eskalację wojny na Ukrainie" - napisał portal Politico; Według jednego z zachodnich dyplomatów dostarczenie tego typu samolotów na Ukrainę jest "tylko kwestią czasu". Rozmówca Politico podkreślił, że stopniowe podejmowanie decyzji o wzmacnianiu siły militarnej Ukrainy, to proces, który można nazwać "przyzwyczajaniem Putina".
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Michał Strzałkowski
Goście: dr Tomasz Smura (Fundacja Pułaskiego), prof. Daniel Boćkowski (Uniwersytet w Białymstoku)
Data emisji: 27.01.2023 r.
Godzina emisji: 17.32
mg
Joe Biden odwiedzi Polskę? "To sygnał kontynuacji zaangażowania USA" - Jedynka - polskieradio.pl