Szczyt UE - Ukraina. Maria Piechowska: to silny sygnał dla Rosji

Data publikacji: 03.02.2023 18:42
Ostatnia aktualizacja: 03.02.2023 20:04
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas wspólnej konferencji prasowej w Kijowie
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas wspólnej konferencji prasowej w Kijowie, Autor - (jm) PAP/Viktor Kovalchuk
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkali się na pierwszym unijnym szczycie zorganizowanym w strefie działań wojennych.

Rozmowy zakończono podpisaniem wspólnej deklaracji. Kijowski szczyt jest pierwszym takim posiedzeniem od czasów rosyjskiej napaści pod koniec lutego 2022 roku. We wspomnianej deklaracji znalazł się jednak tylko ogólny zapis o tym, że Unia wspiera dalszą integrację europejską Ukrainy. Kijów, wiosną, zobowiązał się do wypełnienia siedmiopunktowego planu reform. - Myślę, że sam Kijów dobrze nie wie, czy jest zadowolony czy nie - mówi Maria Piechowska, analityk z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. 

Co wiemy po szczycie UE - Ukraina?

Dodaje, że nie pojawiło się to, na czym władzom Ukrainy zależało najmocniej: jasne deklaracje dotyczące tego, kiedy mogłoby dojść do przystąpienia tego kraju do Unii Europejskiej. - Tak bardziej praktycznie, to oczekiwano przedstawienia na piśmie oceny tego, co zrobili od czerwca. Tak się nie stało - mówi. A jednak na szczeblu europejskim doceniono walkę władz Ukrainy z korupcją. W ostatnich kilku tygodniach doszło bowiem do aresztowań na wysokim szczeblu. 

Jednocześnie fakt, że szczyt odbył się w strefie działań wojennych, stanowi bardzo silny sygnał "z jednej strony dla Moskwy, z drugiej strony - tego poparcia dla europejskich aspiracji". - Pod tym względem jest to niewątpliwy sukces Ukrainy. Ale sukcesem też jest bardzo wiele drobnych rzeczy, które wydarzyły się przy okazji. Różnego rodzaju umowy - wyjaśnia Piechowska. Zapisano np. kwestię wejścia Ukrainy do strefy roamingu europejskiego. 


POSŁUCHAJ

20:39

Szczyt UE-Ukraina. Co wiemy po jego zakończeniu? (Więcej świata/Jedynka)

 

W audycji również:

- wizyta szefa naszej dyplomacji Zbigniewa Raua w Szwecji. W agendzie: wejście Szwecji do NATO i bezpieczeństwo w Europie, 

- mija sto dni urzędowania premiera Wielkiej Brytanii Rishiego Sunaka. Czy nowy premier spełnił pokładane w nim oczekiwania? Notowania Sunaka są oczywiście lepsze niż jego poprzedniczki, ale nadal nie są one zbyt wysokie.

Tytuł audycji: Więcej świata

Goście: Maria Piechowska (analityk z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych), dr Krzysztof Winkler (Warsaw Enterprise Institute)

Data emisji: 3.02.2023 r.

Godzina emisji: 17.32

mg

Familijna Jedynka
Familijna Jedynka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.