Polacy szturmem wkroczyli w Himalaje w latach 70. XX wieku. Od samego początku ważne role w zdobywaniu najwyższych gór świata odgrywały kobiety. - Ania Czerwińska, Krysia Palmowska. Nieco wcześniej samodzielne wspinały się już Halina Krüger-Syrokomska i Wanda Rutkiewicz - zwraca uwagę Leszek Cichy, jeden z najwybitniejszych polskich himalaistów. Dodaje jednocześnie, że wszystko zaczęło się w Tatrach, a jeden z najbardziej znanych zespołów tworzyły tam właśnie Palmowska i Czerwińska.
Gość "Wolnej soboty z Jedynką" przypomina, że obie panie dokonały czysto kobiecych przejść na Kazalnicy czy Małym Młynarzu. - W międzyczasie, bardziej doświadczone jak Halina Krüger-Syrokomska i Wanda Rutkiewicz dokonały przejścia trudnego filaru Trollryggen w Norwegii - wylicza Leszek Cichy. Nie ma wątpliwości, że te osiągnięcia były dobrym wstępem do tego, by móc rozpocząć eksplorację Himalajów, czyli najwyższych gór świata. W tym zakresie inicjatorką była Wanda Rutkiewicz.
Wanda Rutkiewicz - jako pierwsza osoba z Polski zdobyła Mont Everest
Właśnie w sobotę, 4 lutego 2023 roku, mija 80. rocznica jej urodzin. Inna ważna data to 16 października 1978 roku. Wówczas Wanda Rutkiewicz, jako pierwsza Europejka i pierwszy Polak, stanęła na szczycie Mount Everestu. - Na pewno chciałam być na szycie, ale czy to był szczyt moich marzeń? I czy to była moja miłość? Raczej cel. Cel, zresztą, na który z góry się cieszyłam: jeśli osiągnę ten cel, to będę miała satysfakcję, że ileś tam lat wspinania zakończę ładnie - mówiła w jednym z archiwalnych nagrań.
Łącznie zdobyła osiem z czternastu ośmiotysięczników: Mount Everest, K2 (w roku 1986 jako pierwsza kobieta i pierwsza osoba z Polski), Nanga Parbat, Sziszapangmę, Gaszerbrum II, Gaszerbrum I, Czo Oju i Annapurnę. Część z nich zdobyła samotnie, część w zespole. Realizowała swój pomysł na zdobycie wszystkich ośmiotysięczników: Korony Himalajów i Karakorum. Nie zdążyła. Zaginęła w roku 1992, podczas ataku szczytowego na Kanczedzongę. Jej ciała do dziś nie odnaleziono.
Anna Czerwińska - pierwsza Polka, która zdobyła Koronę Ziemi
31 stycznia 2023 roku zmarła Anna Czerwińska, zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników: Nanga Parbat, Mount Everestu, Lhotse, Czo Oju, Gaszerbrumu II oraz Makalu. Na Lhotse weszła 21 maja 2001 roku, jako pierwsza kobieta na świecie. - Myślę, że mam charakter zdobywcy. (...) Ja z górą nie chcę się mierzyć. Po im większych górach człowiek chodzi, tym bardziej uświadamia sobie, że mierzenie się z czymś tak potężnym nie ma sensu. Zawsze z taką groźną przyrodą przegramy - mówiła w reportażu na antenie Jedynki.
Anna Czerwińska jako pierwsza Polka zdobyła Koronę Ziemi: najwyższe szczyty kontynentalne. - Jeżeli mielibyśmy mierzyć to osiągnięciami sportowymi, to Ania była lepszą taterniczką. Natomiast większe osiągnięcia w Himalajach zanotowała Wanda. Więc ja bym uważał, że to jest świetna trójka polskich himalaistek. A więc Wanda, Ania i Krysia Palmowska. Jedna została w górach, druga zmarła, Krysia ciągle czuje się dobrze - podsumowuje Leszek Cichy.
Tytuł audycji: Wolna sobota z Jedynką
Prowadzili: Daniel Wydrych, Patryk Michalski
Materiał: Krzysztof Kuzak
Data emisji: 4.02.2023 r.
Godzina emisji: 8.21
mg
W czym tkwi fenomen polskiego himalaizmu kobiecego? - Jedynka - polskieradio.pl