Rozpoczęcie nauki i kariery naukowej
Prof. Daniel Gryko w rozmowie z Krzysztofem Michalskim przyznał, że zanim na poważnie rozpoczął naukę chemii, interesował się inną dziedziną. - W tych najmłodszych latach fascynowała mnie geografia, często rysowałem mapy, ale z czasem zrozumiałem, że to nie jest optymalny zawód na przyszłość. Nauka geografii jest świetna jako hobby, ale nie jest to perspektywa pracy - powiedział. - Pierwsze oceny z chemii były słabe, w momencie, kiedy zacząłem robić eksperymenty, to się wszystko zmieniło. Stworzył się taki cykl, ponieważ, żeby stworzyć eksperyment, trzeba było już coś wiedzieć. (...) Nadrobiłem straty i pod koniec siódmej klasy byłem już piątkowym chemikiem, tak zostało do dzisiaj - dodał.
Stopień naukowy doktora nauk chemicznych gość audycji uzyskał w 1997 w Instytucie Chemii Organicznej Polskiej Akademii Nauk w wieku 27 lat. Praca doktorska została uznana przez Polskie Towarzystwo Chemiczne za najlepszą pracę doktorską z chemii organicznej, a następnie otrzymała Nagrodę Prezesa Rady Ministrów. Następnie odbył staż podoktorski (1998–2000) w North Carolina State University (USA) pod kierunkiem Jonathana Lindseya. W audycji prof. Gryko wyjaśniał, jak zagraniczne doświadczenia wpłynęły na jego pracę. - Pierwsze lata po powrocie do Polski pozwoliły mi się przebić do czołówki naukowców - przyznał gość Jedynki.
Metoda syntezy koroli
Profesor Gryko opracował m.in. oryginalną metodę syntezy bardzo ciekawych materiałów, które mogą być zastosowane np. w terapii przeciwnowotworowej. Jest również twórcą barwników silnie emitujących światło czerwone, a zatem umożliwiających badanie głębiej położonych struktur biologicznych, co może mieć zastosowanie w medycynie.
Korole przygotowane według metodologii prof. Daniela Gryko są również wykorzystywane w badaniach dotyczących oksydacji wody do tlenu lub baterii słonecznych ze złączem objętościowym. Postęp w tych dziedzinach nie byłby możliwy bez osiągnięć profesora - po prostu dlatego, że nie byłoby odpowiedniej ilości koroli do badań.
Dyrektor Instytutu Chemii Organicznej PAN
Wybitny polski uczony od trzech lat jest dyrektorem Instytutu Chemii Organicznej PAN. - Motywacje, aby zarządzać instytutem, były dwukierunkowe. Miałem taką wizję, aby doprowadzić do zbudowania dla Instytutu Chemii Organicznej nowej siedziby. Obejmując tę funkcję, miałem nadzieję, że uda mi się doprowadzić do zdobycia funduszy na ten cel. Rok po objęciu stanowiska wybuchła pandemia i niestety wiele planów zostało odłożonych - podkreślał. -Pomyślałem sobie też, że dobrze by było, gdyby dyrektor naszego instytutu był rozpoznawalny na arenie międzynarodowej - dodał.
Czytaj również:
Tytuł audycji: Po drugiej stronie lustra
Prowadził: Krzysztof Michalski
Gość: prof. Daniel Gryko (polski uczony, członek Polskiej Akademii Nauk, dyrektor Instytutu Chemii Organicznej PAN, laureat wielu prestiżowych nagród)
Data emisji: 7.02.2023
Godzina emisji: 0.14
ans
Prof. Daniel Gryko o życiu, pasjach i meandrach kariery naukowej - Jedynka - polskieradio.pl